Úgy tűnt, a július 13-án véget ért labdarúgó világbajnokság után sem kell az M1-nek szerénykednie, és a nézettségi adatok alapján akár a két nagy kereskedelmi tévével is versenyben lehet. Múlt hétfőn kezdődött ugyanis a vízilabda-eb, a sportág férfi válogatottja pedig a labdajátékokat tekintve az elmúlt évtizedekben a legeredményesebb magyar csapatnak számított, a pólós fiúk pedig méltán népszerűek az egész országban. Mindezek fényében a köztévé joggal reménykedett kimagasló nézettségi számokban.
A kontinensbajnokság előtt a válogatott szövetségi kapitánya ugyanakkor óvatos volt, és jelezte, oda kell figyelniük, nehogy úgy járjanak, mint a brazil válogatott. Az első hét után azt mondhatjuk, hogy ez sikerült, Benedekék semmilyen szempontból sem brazilok. Jó értelemben véve azért nem, mert a nagy mumusnak számító szerb válogatottat is megnyugtató módon intézte el a válogatott. Ugyanakkor abból a szempontból sem hasonlíthatóak Varga Dánielék Neymarékhoz, hogy kevesebb tévénézőt érdekelt a teljesítményük. Míg a foci-vb alatt a házigazdák mérkőzései rendre a legnézettebb műsorok között volt, addig a fent említett magyar-szerb a közönségarányokat tekintve csupán a harminc legjobb műsor közé fért be. Igaz, a vízilabdázók így is sokkal jobb számokat hoznak a köztévének, mint más műsoraik, így amolyan félsikerként könyvelhető el az Európa-bajnokság.
Az M1 egyébként kis mértékben mind a két nagy csatornától vitt el nézőket. Érdekes módon azonban a közepesnek számító adók érdemlegesen tudták növelni a közönségarányukat, így (kizárásos alapon) a köztévé ezúttal inkább a kisebbektől vitt el komolyabb arányban nézőket. Két mondat erejéig még leragadva az M1-nél, a múlt héten a legnagyobb nézettséget elérő műsoruk a Forma-1-es futam volt. Illetve – számunkra nem meglepő módon – a szépségkirálynő választással sem váltották meg a világot, a tévék előtt ülők közül csak minden 11. embert érdekelték a bájos, de nem túl okos mondatokat ismételgető lányok.
Áttérve a piacvezető csatornákra az látszik, hogy az Éjjel-nappal Budapest és a Barátok közt duója a főműsoridőben az RTL Klub számára erős nézettséget hoz, ám ezek előtt a Tények és a Híradó összevetését például a TV2 utcahosszal nyeri. Bár a nyári időszak a szabadságok miatt nem ad „kristálytiszta képet”, az is látszik a múlt heti számokból, hogy ősszel az este 9 óra utáni időszakra is ki kell találnia valamit az RTL Klubnak, itt ugyanis a Berki Krisztián és Kelemen Anna fémjelezte Édes élet rendre verte azokat a külföldi sorozatokat, amiket a reality ellen bevetettek. Ez alól a Dr Csont jelentett csupán kivételt; a krimi, ha korábbi 25 százalék feletti közönségaránnyal nem is büszkélkedhetett, de legalább a kereskedelmi célcsoportban hozta az idősávját. Érdekesség egyébként, hogy az RTL egyik kistestvérének számító Cool-on is jól hozott a Dr Csont.
A 29. heti rangsor elsősorban a középmezőnyben generált szoros eredményt a főműsoridőt tekintve. A 19-23 óra közötti időszakban a kereskedelmi célcsoportot vizsgálva azt láthattuk, hogy az RTL Klubot átlagosan a tévé előtt ülők 17,7, a TV2-t pedig a 14,9 százaléka választotta. Sokkal kisebb volt a különbség az M1, az F+ és a Cool hármasát tekintve. A köztévét ugyanis a nézők 7,4 százaléka követte átlagosan, míg a F+ 6,7, a Cool pedig 6,3 százalékos közönségaránnyal büszkélkedhetett. Bár javított egy héttel korábbi számainál, de nem tudott lépést tartani a versenytársaival a Viasat3.
A nyári időszak miatt, ahogy fentebb jeleztük, az adatok torzítanak, az ugyanakkor mindenképpen érdekes, hogy a nagy csatornák és a középmezőny közötti korábbi óriási szakadék egyre kisebb lesz. Ráadásul ami a közönségarányokat illeti, hiába növeli a F+ vagy a Cool nézőinek arányát az RTL, csoportszinten kisebb lett a közönségaránya. Igaz, ez a TV2, illetve a hozzátartozó kábeladókról ugyanígy elmondható.
mfor.hu