4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A leplezett foglalkoztatást mindenki bocsánatos bűnnek tartja. A munkáltatók azzal áltatják magukat, hogy mivel mindenki hasonló fogásokkal él, ez már a "megengedett" kategóriába tartozik, a "vállalkozók" pedig örülnek az eleinte magasabb fizetésnek.

A Munkaügyi Főfelügyelőség - a két intézmény közötti megállapodás alapján - folyamatosan informálja az adóhatóságot a színlelt szerződéssel élő munkaadókról. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) szintén tüzetesen vizsgálja a hazai munkaerőpiacon alkalmazott "aggályos" foglalkoztatási jogviszonyt.

Területek, ahol elterjedt a számlás foglalkoztatás:
Biztosítási piac
Egyes orvosi és gyógyszerészi szakmák
Építőipar
Hirdetésszervezés
Írott és elektronikus sajtó
Kereskedelem
Könyvkiadás
Fuvarozás
Mezőgazdasági alkalmi munkák
Ruhaipar
Színművészet és előadó-művészet
Takarítás
Taxizás
Vagyonvédelem
Vendéglátás

Több cégnél előfordul, hogy lényegében két szerződést - egy munkavállalóit, illetve egy vállalkozásit vagy megbízásit - kötnek ugyanazzal a magánszeméllyel, és persze mindkét szerződés ugyanarra a tevékenységre irányul. Az egyik APEH-vizsgálat során kiderült, hogy egy részvénytársaság hagyományos munkaviszony keretében minimálbérért foglalkoztatta egyik felsővezetőjét, miközben ugyanazzal a személlyel egy megbízási szerződés már havi 1 millió forintról, plusz teljes költségtérítésről szólt.

Az érem másik oldala

Egy, a múlt évben született moratórium alapján az adóhatóság a türelmi idő végéig, azaz 2005 közepéig (azaz július 1-ig) nem büntet a munkaviszonyt palástoló színlelt vállalkozási szerződések miatt. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) viszont nem tervezi a türelmi idő meghosszabbítását. Eddig mindenesetre 93 adózó cég jelentette be az APEH-nak, hogy tiszta lappal akar indulni, s emiatt átalakította 1150 fő szerződését.

A Munka törvénykönyve (Mtk.) rögzíti, hogy a munkavégzés alapjául
szolgáló szerződés típusának megválasztása nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének védelmét szolgáló rendelkezések érvényesülésének korlátozására, csorbítására. Ezért a szerződés elnevezésétől függetlenül is munkaviszonynak kell tekinteni a jogviszonyt, ha az eset körülményei arra utalnak, hogy a felek között munkaviszony jött létre.

A kényszervállalkozások visszaszorítása azokon a vállalkozókon is segítene, akik szabályszerűen bejelentve foglalkoztatják dolgozóikat, és emiatt versenyhátrányba kerülnek. A munkaadók ugyanakkor iparágak tönkremenetelétől tartanak, ha a cégek nem tudják megfizetni a bérek utáni - az európai átlagot tekintve magas - adó- és járulékterheket. Ha pedig kényszerítik őket, akkor tömegesen fogják elbocsátani alkalmazottaikat.

Ez a veszély fenyegeti a magyar sajtóban dolgozókat és a kényszervállalkozó művészeket is, és kilátástalan lesz annak a 100 ezer vagyonőrnek is a helyzete, akiket szintén ilyen formában foglalkoztatnak.

A kormány tervei szerint a közeljövőben a feketén foglalkoztató munkáltatók büntetőjogi számonkérésének lehetőségét is megteremtik. A feketefoglalkoztatás büntetőjogi megítélése azonos lenne az adócsaláséval. Az a munkaadó, aki nem fizeti be a feketén foglalkoztatott alkalmazottja után a közterheket, akár nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható lenne.

A munkaügyi felügyelőségek évente mintegy 50 ezer munkáltatónál végeznek ellenőrzést, közülük minden harmadik cégnél találnak valamilyen súlyos szabálytalanságot. Kicsi a lebukás veszélye, s még ha kiugróan magas bírsággal is sújtják a törvényszegőket, az sem elég visszatartó erő, hiszen egy nagyobb cégnek (például a kereskedelmi láncoknak) meg sem kottyan a több milliós bírság.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!