4p

A Richter és a Sanofi-Aventis szeretné elérni, hogy a jövőben az iparágat sújtó extra adókat a K+F-re fordított költségek figyelembe vételével lehessen csökkenteni. Amennyiben ez nem történik meg, akkor lehetséges, hogy mindkét gyógyszercég más országba viszi magyarországi kutatásfejlesztési tevékenységét. A cégek vezetői bíznak abban, hogy a kormány ezt is mérlegelve dönt majd a módosítás előtt álló gyógyszergazdaságossági törvény ügyében. Mfor.hu tudósítás.

Kedvezőbb adózásért lobbizik a Richter-vezér

"Nem kisasszonyfutball folyik ilyen helyzetben. Veszélyben van, hogy Magyarországon marad az eredeti kutatás" - hívta fel a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján Bogsch Erik. A Richter vezérigazgatója ezzel a kijelentésével arra utalt, hogy a gyógyszeriparra nehezedő különadó és a recesszió miatt rá vannak kényszerülve a költségcsökkentésre, így szükség esetén lehetséges, hogy az ország számára fájdalmas döntéseket is kénytelenek lesznek meghozni.

Itthon négyszeres az adóteher

Ennek elkerülése érdekében a Richter első embere szerint arra van szükség, hogy a jövőben az ipart terhelő, 12 százalékos extra adót a K+F-költségek figyelembe vételével lehessen csökkenteni. "A szektorra kivetett adók jóval magasabbak Magyarországon, mint a többi európai országban. A Sanofi-Aventis gyógyszeradó terhe Európában az eladások 2,5, hazánkban 9,7 százalékát teszi ki" - hangsúlyozta. Mint mondta, számos más európai országban létezik már javaslat a K+F és befektetés alapú adócsökkentésre.

Ezzel összhangban Frederic Ollier, a Sanofi-Aventis/Chinoin vezérigazgatója megjegyezte: összességében azt javasolják a kormányzatnak, hogy a magas hozzáadott értékhez igazítsák az adó mértékét. "Európában mindenki a K+F tevékenységért harcol, mivel ez a legértékesebb. Ráadásul a gyógyszeripart nem érinti annyira a válság, mint más iparágakat, így a szektor recesszióban a gazdasági növekedés, a stabilitás pillére lehet" - tette hozzá.       

Egyúttal figyelmeztetett arra, hogy jelenleg már nem az a kérdés, fejlesszenek-e itthon, sokkal inkább az, megtartsák-e eddigi befektetéseiket, vagy inkább más, előnyösebb feltételeket kínáló országba vigyék át azokat. "Magyarország veszít versenyképességéből, és nekünk hamarosan döntéseket kell hoznunk a hogyan továbbról. Értékes projektekről van szó, döntéseink pedig hosszú távra szólnak" - emelte ki. Bogsch Erik ezzel kapcsolatban megjegyezte: most még van lehetőség arra, hogy a "24. órában lévő" gyógyszertörvényt mindezt figyelembe vée módosítsák - azaz a jelenleginél méltányosabb különadózásra legyen lehetőség.

Egyre kevesebb pénz jut Magyarországra

A Richter vezetője megemlítette, hogy  míg 2006-ban még 26 milliárd forintot ruházott be a cég Magyarországon, addig 2007-ben már csak 16 milliárdot. Idén néhány milliárd forinttal ismét csökken majd a befektetések értéke, jövőre pedig további visszaesés várható, fűzte hozzá. Igaz, ezt némileg kompenzálja a Debrecenben megvalósuló biotechniológiai projekt.

Ami a K+F-kiadásokat illeti, 2007-ben a Richter 17,6, a sanofi-aventis 12,1 milliárd forintot költött ilyen célra. Bogsch Erik szerint a valódi kutatásra fordított költéseik az inflációt figyelembe véve stagnálnak, miközben azok növelésére lenne szükség. A társaság tavaly egyébként 841 főt foglalkoztatott K+F területen, ami az összlétszám mintegy húsz százalékát teszi ki.

A vezérigazgató azt is megemlítette, hogy a cég a K+F-tevékenységet  – amely messze a legnagyobb befektetés – a helyi nyerségből finanszírozza, tehát annak csökkenése közvetlenül veszélyezteti a helyi kutatást.   

Mint ismert, a Sanofi-Aventis 2006. novemberben avatta fel új kutatási-fejlesztési laboratóriumát a budapesti gyárában, a Chinoinban. A központ 13,9 millió eurós beruházással készült. Az ipari fejlesztéssel együtt a beruházás értéke körülbelül 30 millió euró volt. A csoporthoz Magyarországon a kutatás-fejlesztéssel és gyártással foglalkozó Chinoin Zrt. gyógyszergyár tartozik, továbbá a kereskedelmi tevékenységet folytató Sanofi-ventis.

Ami a Richtert illeti, a gyógyszergyár idén júliusban jelentette be, hogy 2012-re magas szellemi hozzáadott értékkel rendelkező biotechnológiai bázist hoz létre Debrecenben 15 milliárd forintból. A beruházást a kormány készpénzzel és adókedvezménnyel is támogatja.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!