Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök a bolgár kormány honlapján található jegyzőkönyv szerint már szombaton tájékoztatta a bolgár kormány környezetvédelmi fenntartásairól Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt, amit az orosz fél megértéssel fogadott.
Bár Bojko Boriszov a 24 Csasza bolgár napilapnak adott, hétfőn megjelent interjúban már kifejezetten úgy nyilatkozott: a környezetvédelmi szempontok alapján meghozott döntés szerint mégsem épül meg a tervezett kőolajvezeték, ezt a kormányszóvivő még hétfőn úgy pontosította, hogy a döntés hivatalos bejelentésével megvárják a környezetvédelmi minisztérium állásfoglalását. Ez korábbi nyilatkozatok alapján azért is szükséges, hogy a bolgár államnak ne kelljen a szerződés felmondása miatt kötbért fizetnie.
A múlt héten a szófiai kormányzat tárgyalta a beruházásra vonatkozó környezeti hatástanulmányt, de azt egyelőre nem fogadta el arra hivatkozva, hogy nem részletezi egy esetleges olajszivárgás hatását a halászatra és a turizmusra, továbbá nem erősíti meg, hogy egy bekövetkező katasztrófa nem okozna helyrehozhatatlan károkat a térségben.
A három ország még 2007-ben állapodott meg az 1 milliárd euró összértékű beruházás megvalósításáról, amely lehetővé tette volna évi 50 millió tonna nyersolaj Görögországba szállítását. Akkor, az előző bolgár kormány képviselője úgy nyilatkozott, hogy a beruházás hozzájárulhat Bulgária energia tranzitközponttá válásához. A beruházás megvalósítását az a közös tulajdonú vállalat végezte volna, amelyben az orosz fél 51, a görög, illetve bolgár fél 24,5-24,5 százalékos tulajdonrésszel bír.
Bár a Burgasz-Alekszandropolisz kőolajvezeték sorsa megpecsételődni látszik, a két miniszterelnök szófiai találkozója alkalmából Alekszej Miller, a Gazprom és Maja Hrisztov, a Bolgár Energetikai Holding vezérigazgatója aláírta a megállapodást a Déli Áramlat gázvezeték projekttársaságának létrehozásáról. Az alapító szerződés és a részvényesi megállapodás értelmében a bolgár és orosz fél is 50-50 százalékos tulajdonhányaddal rendelkezik a társaságban.
MTI