Hogyan változott a kormány megítélése? A gazdasági növekedés akadályai.
A kormányzat befektetésösztönző intézkedéseit az ingatlanipari cégek ítélték meg leginkább negatívnak, miközben a gyáripar és a kereskedelem enyhébb kritikát fogalmazott meg. A Gyurcsány-csomag hatására a vállalatok egyharmada tervez saját megszorítást cégen belül: a megkérdezettek egyötöde csökkenti a létszámot, 13 százalék viszont még nem döntött erről a kérdésről. Ezek azonban csak előrejelzések, amelyeket a gyakorlat a jövőben akár felül is írhat. A cégek azzal nagyjából egyetértettek, hogy a csomag negatívan befolyásolja a magyarországi befektetési környezetet.
Míg a gyáripar, a kereskedelem, a kivitelezés és az ingatlanpiac képviselői úgy látják, hogy a gazdaság dinamizmusa a közeljövőben megakad, addig a pénzügyi és szolgáltatói ágazat szerint fenntartható lesz az eddigi növekedő tendencia. Érdekesség, hogy miközben két évvel ezelőtt még a képzett munkaerő hiányát nevezték meg az üzleti fejlődés fő akadályaként, addig mára a sor végére került ez a kérdés, előretört viszont a bürokrácia problématikája. A felmérés szerint a cégek 40 százaléka számít a gazdasági klíma terén a következő időszakban nagy jelentőséggel bíró váratlan történésre. Az adatfelvétel szeptember-október folyamán zajlott.
Érdekesség viszont, hogy Csehország (27 százalék) és Románia (10 százalék) után Magyarországot (9 százalék) nevezték meg legvonzóbb befektetési célpontként, vagyis a sokat emlegetett Szlovákiát - legalábbis ebben a felmérésben - sikerült letaszítanunk a dobogóról.
Ennek magyarázata az lehet, hogy a megkérdezettek kivétel nélkül jelen vannak már Magyarországon, a kérdés pedig a további befektetésekre vonatkozott. A hazánkban jelen lévő brit cégek közül sokan nem fektetnének be Fehéroroszországba és Ukrajnába, néhányan pedig Magyarországot és Lengyelországot is elkerülnék a jövőben.
Korrepetálásra szorulunk
Egy új befektetési célpont kiválasztásánál a fejlett pénzügyi szektort nevezték meg a legfontosabb szempontnak a cégek képviselői, s ebben a tekintetben Magyarország a felmérést készítők szerint elég jó osztályzatot kapott. A beruházási kedvezmények tekintetében Csehországot, Romániát és Bulgáriát "magasztalták" a legtöbben.
Összességében elmondható, hogy a cégvezetők szerint kiszámíthatóbb gazdaságpolitikára, igazságosabb adózási rendszer kialakítására és a bürokrácia elleni fellépésre lenne szükség. Az uniós csatlakozás pozitív gazdasági folyamatokat indított be az országban, azonban ez a bizakodás mára elolvadt, és az ország számos területen korrepetálásra szorul.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum