3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lényegesen negatívabban ítélik meg az itthoni befektetési környezetet és a kormány tevékenységét a hazánkban jelen lévő brit vállalatok, mint uniós csatlakozásunk idején, s ez a megszorító intézkedésekkel is összefüggésben áll - derül ki a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) és a Synovate közös felméréséből. Igaz, 9 százalékuk további fejlesztéseket telepítene hazánkba, és továbbra is a térség egyik legvonzóbb befektetési célpontjának tekinti az országot. Mfor.hu tudósítás.

Hogyan változott a kormány megítélése? A gazdasági növekedés akadályai. A cégek egyötöde tervez leépítést

A kormányzat befektetésösztönző intézkedéseit az ingatlanipari cégek ítélték meg leginkább negatívnak, miközben a gyáripar és a kereskedelem enyhébb kritikát fogalmazott meg. A Gyurcsány-csomag hatására a vállalatok egyharmada tervez saját megszorítást cégen belül: a megkérdezettek egyötöde csökkenti a létszámot, 13 százalék viszont még nem döntött erről a kérdésről. Ezek azonban csak előrejelzések, amelyeket a gyakorlat a jövőben akár felül is írhat. A cégek azzal nagyjából egyetértettek, hogy a csomag negatívan befolyásolja a magyarországi befektetési környezetet.

Míg a gyáripar, a kereskedelem, a kivitelezés és az ingatlanpiac képviselői úgy látják, hogy a gazdaság dinamizmusa a közeljövőben megakad, addig a pénzügyi és szolgáltatói ágazat szerint fenntartható lesz az eddigi növekedő tendencia. Érdekesség, hogy miközben két évvel ezelőtt még a képzett munkaerő hiányát nevezték meg az üzleti fejlődés fő akadályaként, addig mára a sor végére került ez a kérdés, előretört viszont a bürokrácia problématikája. A felmérés szerint a cégek 40 százaléka számít a gazdasági klíma terén a következő időszakban nagy jelentőséggel bíró váratlan történésre. Az adatfelvétel szeptember-október folyamán zajlott.


Magyarország lett a bronzérmes

Érdekesség viszont, hogy Csehország (27 százalék) és Románia (10 százalék) után Magyarországot (9 százalék) nevezték meg legvonzóbb befektetési célpontként, vagyis a sokat emlegetett Szlovákiát - legalábbis ebben a felmérésben - sikerült letaszítanunk a dobogóról.

Ennek magyarázata az lehet, hogy a megkérdezettek kivétel nélkül jelen vannak már Magyarországon, a kérdés pedig a további befektetésekre vonatkozott. A hazánkban jelen lévő brit cégek közül sokan nem fektetnének be Fehéroroszországba és Ukrajnába, néhányan pedig Magyarországot és Lengyelországot is elkerülnék a jövőben.

Korrepetálásra szorulunk

Egy új befektetési célpont kiválasztásánál a fejlett pénzügyi szektort nevezték meg a legfontosabb szempontnak a cégek képviselői, s ebben a tekintetben Magyarország a felmérést készítők szerint elég jó osztályzatot kapott. A beruházási kedvezmények tekintetében Csehországot, Romániát és Bulgáriát "magasztalták" a legtöbben.

Összességében elmondható, hogy a cégvezetők szerint kiszámíthatóbb gazdaságpolitikára, igazságosabb adózási rendszer kialakítására és a bürokrácia elleni fellépésre lenne szükség. Az uniós csatlakozás pozitív gazdasági folyamatokat indított be az országban, azonban ez a bizakodás mára elolvadt, és az ország számos területen korrepetálásra szorul.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!