4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon is egyre hangsúlyosabbá válik a szelektív hulladékok begyűjtése és újrahasznosítása, ennek jele, hogy az idei évtől új szereplővel bővült az ilyen tevékenységet koordináló szervezetek köre. Az Öko-Kord Országos Nonprofit Kft csomagolási hulladékhasznosítást koordináló szervezetként lépett a piacra, hogy a csomagoló anyag kibocsátó cégekkel együttműködve tegye hatékonyabbá a visszagyűjtés és a feldolgozás folyamatát. A nonprofit szervezet számításai szerint a Magyarországon működő, csomagolóanyag kibocsátó cégek harminc-negyven százaléka még egyáltalán nem kötött megállapodást koordináló cégekkel.

Hozzáadott érték (Mfor-montázs)

A hulladékhasznosítást koordináló szervezetek működése sokban hasonlítható az autókra kötendő kötelező felelősségbiztosítás rendszeréhez: a később szemétté váló csomagolóanyagokat - például a nem visszaváltható műanyag palackokat - használó vállalkozások szerződést kötnek a koordináló cégekkel, akik a kibocsátók visszagyűjtési kötelezettségét átvállalva, tovább egyengetik a hulladék útját, hogy környezetkímélő módon, újrahasznosítás után visszakerüljenek az ipari körforgásba, és ne növeljék a szeméthegyeket.

Csökkenthető adók

Az együttműködésben mindkét félnek megéri részt venni, mert egyrészt a koordináló szervezetek licenszdíj fejében átvállalják a termékdíj fizetésre kötelezett vállalatok visszagyűjtési feladatait, másrészt az így befolyt összegből finanszírozzák, meglehetősen szigorú jogszabályi előírások szerint a szelektív hulladékok begyűjtésében és újrahasznosításában tevékenykedő hulladékkezelő vállalkozásokat.

A koordináló szervezetekkel szerződést kötő kötelezettek pedig azon túl, hogy megszabadulnak egy gondtól, mentesülnek az államnak fizetendő termékdíj-kötelezettség alól is. A hulladékbiztosítónak fizetendő licenszdíj jelenleg a termékdíjnak megközelítőleg fele, így a rendszerhez csatlakozók számára, a csomagolási hulladék kibocsátásához kapcsolódó adók akár ötven százalékkal is csökkenthetők.

Ennek ellenére az érintett magyarországi cégek harminc-negyven százaléka még nem kötött szerződést termékdíj fizetési kötelezettség átvállalását biztosító nonprofit szervezettel, így az idén januárban koordinátorként piacra lépő Öko-Kord Kft. szerint van még mit tenni ezen a területen. Más kérdés, hogy hazai felvevőpiacból, azaz koordináló szervezethez csatlakozott hulladékkezelő vállalkozásból is kevesebb van, mint amennyit a magyar piac elbírna - tette hozzá Nagy Bálint, a cég ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint az Öko-Kordhoz hasonló cégek megjelenése lendületet adhat ennek a területnek is.

Nem változnak a szokások

A magyarországi hulladékhasznosítói piac korlátainak eredménye, hogy a hazai hasznosítható hulladékok jelentős részét külföldre viszik. "Természetesen nem olyasmire kell gondolni, mint mikor az Alföldön megjelentek a német szemétbálák. A magyar szemét egy része már így is német feldolgozóüzemekben landol, ez a mennyiség pedig jóval nagyobb annál, mint amit a németek - egyébként valóban illegálisan - idehoztak. Európán kívüli területeken is óriási kapacitással működő feldolgozóüzemeket lehet találni, így nem véletlen, hogy a szelektív hulladékok jelentős része a távol keleten köt ki" - mondta Nagy Bálint.

A kívülálló számára viszont feltűnhet egy ellentmondás: az állam egyik fő célkitűzése a termékdíj bevezetésével és annak folyamatos emelésével az volt, hogy a természeti erőforrásokkal való takarékos gazdálkodásra ösztönözze a gazdasági szereplőket, ennek ellenére megnyitotta a kiskaput a termékdíj előli menekülés felé is. Nagy Bálint szerint viszont ez az ellentmondás csak látszólagos, mivel a fogyasztói szokásokat nem lehet egy törvénnyel megváltoztatni. "Sokkal piacbarátabb megoldást kellett találni, a hulladékkal pedig sokkal kevesebb a baj, ha újrahasznosul, azaz nem a szeméthegyet növeli, hanem visszakerül a boltok polcaira mondjuk a PET-palack" - fejtette ki az ügyvezető.

Véleménye szerint még egy haszna van annak, hogy a hulladékhasznosítást koordináló szervezetek egyre hangsúlyosabban jelennek meg Magyarországon is: a szelektív gyűjtés ügye ezeknek a cégeknek elemi érdeke. A szemét ugyanis annál értékesebb, minél több "hozzáadott érték" van egy bálában, ami ez esetben pont kevesebb idegen anyagot jelent.

A feldolgozó munkáját jelentősen könnyíteni tudja, ha külön vannak válogatva az egyes szemétfajták, és nem kell azzal bíbelődnie, hogy a műanyag palackok közül kiszemezgesse a papírhulladékot. Magyarországon a lakosság és a cégek sem elég motiváltak még arra, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, ezért a koordináló szervezeteknek a hulladékkezelés finanszírozásán túlmenően a szelektív gyűjtés minél szélesebb körű elterjedésének támogatásában is szükséges a társadalmi szerepvállalása - mondta a cégvezető.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!