Megúsztuk a pénzügyi válságot
Elveszítjük versenyképességünket?
Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője arról számolt be, hogy - főképp a pénzügyi ágazatban - egyre több cég helyezheti át székhelyét kedvezőbb adózási feltételeket biztosító országokba, sőt sokan off-shore vállalatok létrehozásán gondolkodnak. Míg például Malajziában csak 3 százalékos adót kell fizetni, s a régiónkban is csökkenő tendenciák érvényesülnek, addig Magyarország a "jelenlegi adócsomaggal nem versenyképes". Barcza sokat sejtető pesszimizmussal így fogalmazott: "Most jegyezzük azt a pillanatot, amikor abszolút mértékben lemaradunk régiós konkurenseinktől."
Azt azonban ő is elismerte, hogy elkerülhetetlen volt a nadrágszíjmeghúzás, aminek köszönhetően - mint például a Bokros-csomag idején - megússzuk a pénzügyi válságot. "Az intézkedések nélkül veszélybe került volna a gazdaság stabilitása. A forint és az állampapír-piac állapota így is ingadozó."
Az ING elemzője abban bízik, hogy ilyen rövid távon is körvonalazódni fognak a stratégiai irányvonalak, hiszen a választások előtt a kormány azt ígérte: azonnal foglalkozik a kérdéssel. "Csalódás számomra, hogy ezekről a programokról egyelőre semmit nem lehet tudni. Bízunk benne, hogy a szakmai részleteket már kidolgozták, s csupán a koalíciós egyeztetések miatt késnek a bejelentések" - vélekedett lapunk kérdésére.
Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint "az első lépéseket jó irányba tettük meg", de hosszú távú célok tekintetében a cselekvési terv gyenge. "A mostani programot csakis az átfogó reformok végrehajtásával lehetne fenntarthatóvá tenni. Rég elkéstünk már az átalakításokkal, de nem fogunk belehalni, ha a kormány csak a következő néhány hétben dolgozza ki a részleteket."
Beteg terület: egészségügy"Az államháztartási hiány mintegy fele a nyugdíj- és egészségügyi rendszerben keletkezik" - hívta fel a figyelmet a gazdaság fő problémáira Csillag István, az Eximbank Zrt. elnöke. A gyógyszerár- és a gázártámogatások szintén hatalmas érvágást jelentenek az országnak. A gazdasági és közlekedési tárca korábbi vezetője úgy gondolja, hogy "mély levegővétel után" 18 hónap alatt rendbe lehet tenni a gazdaságot. Azt azonban, hogy "mi marad állva" a most bemutatott javaslatok közül, egyelőre nem lehet tudni, mivel az intézkedések gyakorlatba ültetése elé számos akadály gördülhet.
"Az egészségügyi reformok terén az alapkérdésekben egyetértés van. Az átalakulás főbb irányelvei láthatóak" - kommentálta a terület helyzetét lapunknak Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója. - "Fontos lenne, hogy a költségvetés által megadott számokat tartani tudja a kormány. Nem fogadható el, hogy a terhek egy részét a gyógyszergyárakra hárítsák át" - tette hozzá.
Karcsúsított közszféra
Mivel a nyugdíjrendszer és az oktatás reformjáról nem hallhattunk konkrétumokat, a konferencia egyik legprovokatívabb témája az elbocsátások kérdése lett. A kormány szombati bejelentése szerint a közalkalmazotti szférában idén 12.500 fő talpára kötnek útilaput, amivel 37 milliárd forintos költségcsökkentést kívánnak hosszabb távon elérni. Közismert, hogy idén a minisztériumok működési költségei is csökkennek, mintegy 80 milliárd forinttal.
"A csont nem a minisztériumokban, hanem az önkormányzatoknál van elásva. 800 ezer fős létszámcsökkentésre lenne szükség, hogy elérjük az EU-ra jellemző mutatókat az egy főre jutó közalkalmazottak tekintetében" - mutatott rá Némethy László. Abban végül az állam képviselői és a cégvezérek is egyetértettek, hogy tízmilliárdokat lehetne megspórolni az önkormányzati képviselők számának csökkentésével.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum