4p

A vállalati szektor szerint a szombaton bejelentett megtakarítási csomaggal az ország ugyan átmenetileg megmenekül az összeomlástól, de az intézkedések gazdaságunk versenyképességét veszélyeztetik. A cégvezetők mélyreható reformok kidolgozását sürgették „A Győztesek felelőssége - Tájkép csata előtt” című csütörtöki konferencián, amelyről az mfor.hu tudósít.

Megúsztuk a pénzügyi válságot

Elveszítjük versenyképességünket?

Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője arról számolt be, hogy - főképp a pénzügyi ágazatban - egyre több cég helyezheti át székhelyét kedvezőbb adózási feltételeket biztosító országokba, sőt sokan off-shore vállalatok létrehozásán gondolkodnak. Míg például Malajziában csak 3 százalékos adót kell fizetni, s a régiónkban is csökkenő tendenciák érvényesülnek, addig Magyarország a "jelenlegi adócsomaggal nem versenyképes". Barcza sokat sejtető pesszimizmussal így fogalmazott: "Most jegyezzük azt a pillanatot, amikor abszolút mértékben lemaradunk régiós konkurenseinktől."

Azt azonban ő is elismerte, hogy elkerülhetetlen volt a nadrágszíjmeghúzás, aminek köszönhetően - mint például a Bokros-csomag idején - megússzuk a pénzügyi válságot. "Az intézkedések nélkül veszélybe került volna a gazdaság stabilitása. A forint és az állampapír-piac állapota így is ingadozó."

Az ING elemzője abban bízik, hogy ilyen rövid távon is körvonalazódni fognak a stratégiai irányvonalak, hiszen a választások előtt a kormány azt ígérte: azonnal foglalkozik a kérdéssel. "Csalódás számomra, hogy ezekről a programokról egyelőre semmit nem lehet tudni. Bízunk benne, hogy a szakmai részleteket már kidolgozták, s csupán a koalíciós egyeztetések miatt késnek a bejelentések" - vélekedett lapunk kérdésére.

Hamecz István

Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint "az első lépéseket jó irányba tettük meg", de hosszú távú célok tekintetében a cselekvési terv gyenge. "A mostani programot csakis az átfogó reformok végrehajtásával lehetne fenntarthatóvá tenni. Rég elkéstünk már az átalakításokkal, de nem fogunk belehalni, ha a kormány csak a következő néhány hétben dolgozza ki a részleteket."

Beteg terület: egészségügy

"Az államháztartási hiány mintegy fele a nyugdíj- és egészségügyi rendszerben keletkezik" - hívta fel a figyelmet a gazdaság fő problémáira Csillag István, az Eximbank Zrt. elnöke. A gyógyszerár- és a gázártámogatások szintén hatalmas érvágást jelentenek az országnak. A gazdasági és közlekedési tárca korábbi vezetője úgy gondolja, hogy "mély levegővétel után" 18 hónap alatt rendbe lehet tenni a gazdaságot. Azt azonban, hogy "mi marad állva" a most bemutatott javaslatok közül, egyelőre nem lehet tudni, mivel az intézkedések gyakorlatba ültetése elé számos akadály gördülhet.

Bogsch Erik

"Az egészségügyi reformok terén az alapkérdésekben egyetértés van. Az átalakulás főbb irányelvei láthatóak" - kommentálta a terület helyzetét lapunknak Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója. - "Fontos lenne, hogy a költségvetés által megadott számokat tartani tudja a kormány. Nem fogadható el, hogy a terhek egy részét a gyógyszergyárakra hárítsák át" - tette hozzá.

Karcsúsított közszféra

Mivel a nyugdíjrendszer és az oktatás reformjáról nem hallhattunk konkrétumokat, a konferencia egyik legprovokatívabb témája az elbocsátások kérdése lett. A kormány szombati bejelentése szerint a közalkalmazotti szférában idén 12.500 fő talpára kötnek útilaput, amivel 37 milliárd forintos költségcsökkentést kívánnak hosszabb távon elérni. Közismert, hogy idén a minisztériumok működési költségei is csökkennek, mintegy 80 milliárd forinttal.

"A csont nem a minisztériumokban, hanem az önkormányzatoknál van elásva. 800 ezer fős létszámcsökkentésre lenne szükség, hogy elérjük az EU-ra jellemző mutatókat az egy főre jutó közalkalmazottak tekintetében" - mutatott rá Némethy László. Abban végül az állam képviselői és a cégvezérek is egyetértettek, hogy tízmilliárdokat lehetne megspórolni az önkormányzati képviselők számának csökkentésével.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!