4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az államháztartás rendbetétele és a megszorító intézkedések, illetve a fogyókúra és az egészséges életmód között vont párhuzamot Csillag István, a gazdasági tárca volt vezetője a Bokros Lajos Szakmai Héten Budapesten. A konferencia utolsó, szerdai napjáról az mfor.hu tudósít.

Európai sajátosságnak is nevezte Csillag István volt gazdasági és közlekedési miniszter azt a problémát, miszerint Magyarországon ciklikusan 10 évente feltorlódnak az egyensúly hiányából fakadó problémák, és kiigazításokra van szükség. Szerinte az államadósság eszkalálódásához vezet, ha az emberek széles tömege nem fordít kellő figyelmet a megtakarításokra és az öngondoskodásra.

"Ahhoz, hogy helyreálljon az egyensúly, nem elegendőek pusztán a kiigazítások, szerkezeti átalakításokra van szükség" - hangsúlyozta Csillag István. Ennek fontosságát képletesen a fogyókúra és az egészséges életmódra történő átállás közötti párhuzammal érzékeltette. "Fogyókúrára szükség van, ha valaki túlsúlyos, azonban a diéta nem helyettesítheti az életmódváltást, azaz a reformokat" - tette hozzá.

Még él a kádári mentalitás

Az exminiszter úgy látja, hogy a normaváltás elindítását a széles körben elterjedt kádári mentalitás késleltette eddig, minek következtében a mai napig sokan úgy gondolják, hogy létezik "ingyen leves". Úgy látja: a jelenleg működő rendszer a potyautasokat és a járadékvadászokat "termeli" halomra, miközben a verseny és az együttműködés feltételeinek a megteremtésére lenne szükség.

Az önkormányzatok esetében az önellátás helyett az együttműködés és a verseny bevezetése a járható út, miközben az oktatás terén meg kellene szüntetni a feleslegessé váló, "papírgyártó" intézményeket. A jelenlegi patika-rendszert a szakember monopolizált és járadékvadász mechanizmusnak nevezte.

Az ikerdeficit a problémák gyökere

A magyar gazdaság legégetőbb problémájának jelenleg az ikerdeficitet tartja Gál Péter, a Magyar Fejlesztési Bank vezető közgazdásza. A kedvezőtlen helyzet kialakulásáért szerinte elsősorban a költségvetés számai és a költségvetési politika tehető felelőssé.

"Monetáris és fiskális politika nélkül nincs lehetőség az ikerdeficit megállítására" - jelentette ki a közgazdász, aki szerint tartós fejlődésről nem beszélhetünk, amíg a jelenlegi helyzeten nem változtatunk. Szerencsétlennek tartja, hogy az elmúlt néhány év magyar monetáris politikája főképp a tankönyvi eszköztárra épült.

"A magyar gazdaság növekedése az elmúlt 10 évben a világgazdaság ütemét követte, legfeljebb 1-1,5 százalékos eltérésekkel" - mondta előadásában Gál Péter. A növekedés mozgása azonban, bár hazánk gazdasága a nyugat-európai országokénál lényegesen gyorsabban bővül, hagyományosan a németországi tendenciáknak felel meg.

Túlsúlyban vannak a devizahitelek

Barcza György, az ING vezető elemzője előadásában arról beszélt, hogy a régióban, főképp Magyarországon igen népszerűek az árfolyamkockázattal terhelt devizahitelek. Ez jelenleg a létező legnagyobb tőkebeáramlási forma (3,5 milliárd euró nettó értékben), az állampapírok és a működőtőke hozamát is meghaladja.

Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az autópálya-építés könyvelési problémáinak nyilvánosságra kerülése után kezdődött el egy gyors tőkekivonási folyamat. Szerinte a nyáron oly népszerű forgatókönyvek, amelyek a forint összeomlását vetítették elő, ma már nem állják meg a helyüket.

Bokros Lajos

Bokros: a tb-kassza a bűnös

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a CEU vezérigazgatója a nyugdíj- és az egészségügyi reformok szükségességéről beszélt a konferencia záróelőadásában. Ennek a két területnek az átalakítása véleménye szerint a legfontosabb a szerkezeti reformok sikeres véghezvitelében.

"A társadalombiztosítási alap folyamatosan növekvő deficitje teszi tönkre a költségvetést, a tb-kassza hiánya a deficit mintegy felét termeli meg. A rosszul működő rendszerek átalakítása nélkül nem érhető el tartós javulás az államháztartás helyzetében" - mondta a professzor. Az mfor.hu exkluzív interjúját Bokros Lajossal itt olvashatja.

Nagy V. Zs.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!