4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt másfél évben a TV2 bebizonyította, hogy a sajátgyártású műsoraival hétvégeken versenybe tud szállni az RTL Klubbal szemben. A csatornának a hétköznapokra kellett volna egy húzóműsor, hogy ismét szoros legyen a verseny. Ám az ekkora szánt csodafegyver csúnyán besült.

A TV2 nagyon készült az idei őszre, hiszen számos olyan műsort indított még augusztus utolsó napjaiban, amelyek komoly költségvetéssel gazdálkodtak. Külső szemlélőként úgy tűnt, a vezetők kiadták a jelszót: "most vagy soha", és igyekeztek egészpályás letámadással az RTL Klub sarkára, vagy akár még azon is túl lépni.

Ennek megfelelően a Tényeket követően a korábban már sikeresen sugárzott Ezek megőrültek vezette fel az estéket. Majd a celebek vicces vetélkedése után következett minden hétköznap este a Star Academy, amelyet a csatorna beköltözős tehetségkutatónak nevezett el. Mi az egyszerűbb megértés kedvéért a valóságshow és tehetségkutató egyvelegeként írtuk le a műsort.

Ugyanakkor már a múlt héten a kételyeinket hangoztattuk, mert úgy láttuk, a műsor ugyan mindenkinek tetszeni akar, de ennek ellenére inkább elutasítják a nézők. Annak a véleményünknek adtunk hangot, hogy a show már az induláskor vakvágányra csúszott. Indokoltuk ezt azzal, hogy egy tehetségkutatóhoz képest nincs elég karakteres előadó. Más kérdés, hogy utóbbi kapcsán a sajtóban általánossá vált az a vélemény, hogy Magyarország túl kicsi ahhoz, hogy folyamatosan csiszolatlan gyémántokat találjanak a tévések. Meg persze az is benne van a pakliban, hogy az ilyen műsorok a szereplők kezét nagyon durván megkötik, és kevesek álma, hogy folyamatosan a magánéletük legyen a napirenden, miközben a fellépéseik zömét a falunapok adják.

Taylor Swiftnél egy híresség sem keresett jobban

A Star Academy számára a másik út az lehetett volna, ha az összezárt énekes palánták egymás torkának esnek és a mindennapjaik izzó feszültségét lehet képernyőre vinni. Ahogy azonban nem sikerült sok-sok aranytorkú fiatalt összeszedni, úgy a valóságshow karakterek is hiányoznak a műsorból. Miközben az RTL II-n futó Való Világ 8 a nézők számára megint döbbenetes karakterekkel rukkolt elő, így például Viviennel, aki megdöbbenve konstatálta, hogy folyamatosan kamerák veszik, amit a lakók tesznek és beszélnek.

Míg az RTL csoport a villába zárt holdkórosoktól 6-9 százalékos közönségarányt vár, addig a TV2-nél nagyjából a képernyők előtt ülők ötödét remélhették, ám a számok alapján nagyjából hasonló közönségarányt ér el a két műsor. A Star Academy egyszer sem tudott 10 százalék fölé kerülni, ahogy a ValóVilág powered by Big Brother sem, utóbbi csütörtöki összefoglalója 8,6 százalékos közönségarányt hozott, míg a vasárnapi kihívást bemutató adás 8,7 százalékos nézettséget ért el.


A két műsorra azonban egész más nagyságrendű összeget költenek a csatornák. Sajtóhírek szerint a Star Academy minden idők egyik legdrágább magyar műsora lehet, a pletykák 1,5 milliárd forintos költségvetésről szólnak. Hozzá kell persze tenni, hogy ma már egy szimpla tehetségkutatóra sincs komoly érdeklődés, a korábbi 40 százalék feletti közönségarányokhoz képest a közeljövőben startoló X-Faktor valószínűleg ennek az 50-60 százalékát fogja hozni. A lelkes, de tehetségtelen amatőrökön talán még a tévét nézők harmada fog nevetni, aztán ahogy maradnak a döntősök, úgy fog szerintünk visszaesni a közönségarány a 20-24 százalék körüli szintre.

Más kérdés, hogy az RTL Klubnak van egy évtizedek óta remekül teljesítő Barátok köztje, és felhúztak mellé egy Éjjel-nappal Budapestet, a két műsor pedig rendre hozza a hétköznap estéket a csatornának. Ráadásul ezekhez majdnem mindig hozzá tudnak illeszteni egy olyan műsort, ami pozitív fogadtatásra talál a nézők körében, legyen szó vetélkedőről, bulvársztárok felvonultató műsorról, vagy éppen főzőshowról. Most ez a múlt hét hétfőn induló Nyerő Páros lett, amely megint csak jól bejött a 18-49-es korosztály körében: mind az öt része bekerült a legnézettebb műsorok top 50-es rangsorába, a legelső epizódja például 24,4 százalékos közönségarányt ért el.

Összefoglalva, a 35. héten főműsoridőben (19-23 óra között) a 18-49-es korcsoportban az RTL átlagos közönségaránya 19,7 százalékos volt, míg a TV2-t átlagosan mutatója 9,5 százalékra csúszott vissza. A dobogó harmadik fokára a Cool (5% SHR) került, majd a Film+ (4,9% SHR) jött. A Viasat3 (3,7% SHR) tovább erősödött, míg a Duna TV (1,6% SHR) a kereskedelmi célcsoportban a középmezőnytől is véglegesen leszakadni látszik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!