7p

Az ingyenes - valójában állami támogatással vásárolt - tankönyvek a 2003/2004-es tanév óta tartották lendületben a piacot. Most viszont úgy néz ki, hogy a kormányzat beavatkozna a rendszerbe, mivel jövőre már csak a tankönyvlistán szereplő könyveket használhatják a tanárok. Ez főleg a kisebb cégeket hozza nehéz helyzetbe. Mfor.hu háttér.

Megjöttek a tankönyvesek (Mfor.hu- montázs)

Magyarországon jelenleg nyolcvan tankönyvkiadó osztozik a tizenötmilliárd forintos piacon. A nagy múlttal és sok esetben nemzetközi háttérrel rendelkező cégek persze ennek az összegnek jó részét "elviszik": az első tíz kiadó mintegy kilencven százalékban részesedik a tortából, tájékoztatta az mfor.hu-t Romankovics András, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke.

A többi kisebb vállalkozás speciális területeken - például a különleges, gyógypedagógiai tankönyvek piacán - próbál megmaradni, vagy kisebb, de speciálisabb kínálattal próbálja elnyerni a szülők, diákok és tanárok kegyeit.

Állam bácsi figyel

Abban a kicsik és a nagyok is egyetértenek, hogy a tankönyvpiac legnagyobb problémája a túl nagy állami kontroll. Kis János Tamás, a legnagyobb magyarországi kiadó fejlesztési igazgatója lapunkak azt mondta, hogy sokkal jobb lenne a szektor számára, ha valódi versenyfeltételek uralkodnának. Ebben a helyzetben kiszámíthatóbb lenne a rendszer működése, és nem utolsósorban javulna a tankönyvek minősége is.

A tankönyves kamarának is nevezett TVOT elnöke szerint a bürokrácia leépítésével és a valódi piaci szemlélet bevezetésével a kisebb cégek is megerősödhetnek, tőkéjük nagy részét nem kellene a hivatali eljárások kifizetésére fordítani.

A kiadók ugyanis nem keveset fizetnek azért, hogy felkerüljenek az úgynevezett tankönyvlistára. A kamara elnöke egy átlagos, 200 oldalas kiadvány hatósági vizsgálatának és engedélyeztetésének költségét félmillió forintra teszi, de beszéltünk olyan kiadóval is, ahol egymillió forint körüli összegel számolnak egy népszerű könyv esetében.

A kisvállalkozások jó részénél nincs ennyi szabad tőke, hiszen jó részük pedagógusi kapcsolatokra alapozva, akár tőke nélkül indult, az eladásokból befolyó összegek csak a fenntartásra elegendők. A nagy kiadóknak természetesen nem jelent akkora gondot ezeknek az összegeknek a kifizetése, de azért - ahogy azt Kis János Tamás elmondta - biztosan lenne máshol is helye a pénznek, például a marketingköltségvetésben.

Tanárlátogatók

A vevőket meggyőzni ugyanis nem könnyű feladat, és ebben a versenyben is hátrányból indulnak a kisebb cégek. A nagyvállalatok ugyanis megtehetik, hogy a gyógyszergyárak orvoslátogatóihoz hasonló munkára alkalmaznak embereket. Az ő feladatuk megyőzni egy-egy iskola vezetését arról, hogy a kiadó könyveiből válogassa össze a diákok csomagját.

Természetesen, ahogy az orvoslátogatók esetében is, a könyves cég embereinek is "joga van" előnyöket kínálni a rendelésekért cserébe. Sok esetben például az iskola alapítványa kap támogatást. Ez a terület azonban igencsak ellenőrizhetetlen, tehát a könyveskamara elnöke azt sem zárta ki, hogy akár magánzsebekbe is csusszanhatnak pénzek. Ami a legális meggyőzést illeti, Romankovics András becslése szerint a 15 milliárdos piac öt százaléka megy el ilyen célokra.

Azt a kiadók nagy része elismeri, hogy a piacnak egy előnye azért van: ha már megvan a vevő, nagyjából pontosan kiszámítható az éves bevétel. A tankönyvszezon tavasz végén, nyár elején indul, a rendelések ekkor kezdenek csordogálni a cégekhez.

Onnantól kezdve a cégvezetők biztosan tudják, hogy csak annyit kell befektetni - azaz egy adott könyvből legyártani -, amennyi biztosan megtérül. A gyártás, kötés nyáron zajlik, jó esetben pedig augusztus elejére már az iskolákban vanak a könyvek. A rendszerváltás környékének egyik nagy problémája, a tankönyvellátás akadozása mára eltűnt, ám ezzel együtt egy jól kipróbált rendszer is a ködbe veszett: az állami hitelgarancia intézménye.

Megszűnő kiszámíthatóság

Korábban ugyanis a tőkehiányos cégek banki hitelt vehettek fel a könyvgyártás folyamatának finanszírozására. Mivel a rendelések alapján pontosan ki lehetett számítani, hoy mennyit kell befektetni, a kisvállalkozások nem "szálltak el", azaz nem vettek fel annyi hitelt, amennyit ne tudtak volna visszafizetni.

A tankönyvek ára szeptember végére megérkezett a cégekhez, így a kölcsönt vissza is tudták fizetni, az államnak nem kellett a zsebébe nyúlnia. Bár Romankovics András szerint kár volt megszüntetni ezt a rendszert, egy közelmúltban született tanulmány azt állapította meg, hogy már nem sok cég használta ki az állami garanciát.

A tankönyvpiac kiszámíthatósága azonban megszűnőfélben van. Egyrészt az idei évtől eltörölték a minden gyermek után az iskoláknak járó 2400 forintos állami tankönyvtámogatást. 2007-től az iskola csak a rászorulók után kap pénzt (tanulónként 10 ezer forintot), amiből azonban ingyen kell a támogatásra jogosult diákoknak könyvet adnia - akár örökre, akár használatba. A minden tanuló után járó állami támogatás megszűnése azért érinti nehezen a kis cégeket, mert ennek a keretnek a terhére főleg az általuk gyártott "extrákat", egyedi olvasókönyveket, munkafüzeteket rendelték meg a tanárok.

Hátrányos a kis kiadók szempontjából a kötelező tankönyvlista bevezetése is: jövő évtől ugyanis az iskolák csak olyan könyveket rendelhetnek meg, amik átmentek az állami rostán. A kis kiadók eddig megspórolhatták a könyveik "bevizsgálásával" járó költségeket, hiszen a tanárok akkor is dönthettek egy-egy kiadvány megvásárlása mellett, ha az nem volt rajta a listán.

Boltba kerülnek a könyvek

Jövőre azonban ezeket a költségeket már nem tudják megtakarítani. Szekeres Zsuzsanna, a Logopédia Kiadó Kkt. ügyvezetője szerint ez a lépés a szülőket sújtja majd leginkább: "A mi könyveink speciális írás-, olvasás-, és beszédtanítást igénylő gyerekeknek készülnek. Jók a visszajelzések, a tanárok és a szülők is szeretik használni kiadványainkat. Nagyon valószínű, hogy ha az iskola már nem veheti meg ezeket a könyveket, akkor a szülő szépen beballag az iskola melleti könyvesboltba, és megveszi ott. Persze drágábban: a kiskereskedelmi értékesítés kockázatosabb, ezért a bolt és a terjesztők nagyobb hasznot raknak az alapárra" - mondta lapunknak a pedagógus-cégvezető.

A másik lehetőség a felvásárlás. Kis János Tamás, a Nemzeti Tankönyvkiadó fejlesztési igazgatója szerint is vannak a piacon értéket termelő vállalkozások, amelyek jól becéloztak egy-egy kis területet, és ott gyakorlatilag tőke nélkül is tudnak érvényesülni.

"Természetesen figyeljük a lehetőségeket, és nem tartom kizártnak, hogy a jövőben egy-egy sikeres tankönyv továbbélését az fogja biztosítani, hogy valamelyik nagy cég a kiadványt jegyző vállalkozás hóna alá nyúl" - tette hozzá.

Jakab Gusztávné, az Írisz Book kiadó igazgatója nem zárkózna el egy ilyen megoldástól. Viszont attól tart, hogy a mamutok megvárják, míg a kisvállalkozások valóban lehetetlen helyzetbe kerülnek, és akkor majd áron alul is felvásárolhatók lesznek.

Csak egy a biztos: a kamara folytatja a tiltakozást, a tankönyvpiacon tehát további csatározások várhatók.


L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Tankönyvpiac: trükköző iskolák, lobbizó kiadók Bekeményítettek a hazai online könyváruházak 45 tonna telefonkönyvet gyűjtöttek vissza az iskolások

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!