2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A háztartások infláció szűrt pénzügyi megtakarítása júliusban 8,7 milliárd forinttal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest – adta közre az Magyar Nemzeti Bank (MNB) az előzetes adatok alapján.

A háztartások nettó finanszírozási képessége az év hetedik hónapjában a 16,6 milliárd forint kamatokba foglalt inflációs kompenzációval együtt 7,9 milliárd forint volt. A júliusi árfolyamváltozások miatt a háztartások 1,3 milliárd forint átértékelődési veszteséget szenvedtek el, így piaci áron számítva a háztartások nettó pénzügyi vagyona a hetedik hónapban 6,6 milliárd forinttal növekedett.

A háztartások birtokában lévő forint készpénzállomány 35,1 milliárd forinttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az egyéb monetáris intézményekkel szemben forintban fennálló követelés 31,8 milliárd forinttal emelkedett a hónap folyamán, ezen belül 21,7 milliárd forintot tett ki az operacionális tranzakció, a kamatokba foglalt inflációs kompenzáció 10,1 milliárd forint volt. A készpénz és a betétállomány növekedésében szerepet játszott a júliusban végrehajtott egyösszegű nyugdíjkifizetés, ami mintegy 60 milliárd forintot tett ki.

Júliusban folytatódott a devizabetétek állományának egész évben jellemző, lassú mérséklődése. Ebben a hónapban 7,3 milliárd forinttal csökkentette devizabetéteit a háztartás szektor, amit csak részben ellensúlyozott az árfolyamváltozásból adódó 5,8 milliárd forint átértékelődési nyereség. A devizabetét-állomány forintra átszámított értéke így 1,5 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző hó végi értéknél.

A háztartási szektor az előző hónaphoz hasonlóan júliusban is csökkentette befektetési jegy-, és növelte állampapír befektetéseit. Az értékpapírokon az árfolyamok esése miatt 7,4 milliárd forint átértékelődési veszteség képződött, míg a kamatokba foglalt inflációs kompenzáció 5,6 milliárd forintot tett ki: így piaci áron 3,9 milliárd forinttal csökkent a háztartások értékpapírokban tartott vagyona.

A háztartások hitelállománya az év folyamán folyamatosan erősödő ütemben, júliusban 73,1 milliárd forinttal nőtt. A növekmény döntő hányada, 52,6 milliárd forint az ingatlanhiteleket érintette, amelynek állománya az elmúlt egy év folyamán megduplázódott. A fogyasztási hitelek állománya 20,3 milliárd forinttal haladta meg a június végi értéket, amely az ingatlanhiteleknél kisebb mértékű, de folyamatos emelkedést mutat.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!