Az idei szeptemberi BMI 4,8 százalékponttal marad el a 2007. szeptemberitől, és egyben az elmúlt három év legalacsonyabb értéke.
A szeptemberi BMI adat az előző három év szeptemberi 54 százalékos átlagát figyelembe véve is kisebb teljesítményjavulást mutat. A harmadik negyedév 51,3 százalékos növekedési dinamikája is kisebb ütemű bővülésre utal: az első negyedév 53 százalékos és a második negyedév 53,5 százalékos indexe is jóval kedvezőbb a szeptemberinél.
A január-szeptember közötti időszak átlagos növekedése 52,6 százalékos, ami 1,2 százalékponttal alacsonyabb ütem, a tavalyi év azonos időszakában mért 53,8 százaléknál.
A szeptemberi részindexek változásai - néhány kivételtől eltekintve - a kisebb növekedés, esetenként a lassulás irányába mutatnak.
Az indexek közül az előző hónaphoz képest 4,7 ponttal kisebb növekedést jelez az új megrendelések 51,5 százalékos szeptemberi indexe.
A beszerzési mennyiség 49,1 százalékos szintje 2,1 százalékpontos visszaesés augusztushoz képest, és a feldolgozóipari beszerzések csökkenésére utal. Az MLBKT elemzése megjegyzi, hogy utoljára 2005. júliusában teljesített 50 százalék alatt az index.
A termelési mennyiség index is visszaeső dinamikát tükröz, 51,3 százalékos folyó havi értéke 0,1 százalékponttal marad el az előző hónaptól.
A beszerzési árak növekedése az előző havi 60,6 százalékról 56,9 százalékra mérséklődött. Az index kisebb ütemű növekedést jelez, mint az előző három év azonos hónapjaiban tapasztalt átlag (62,6), ugyanakkor az első kilenc hónap átlaga (64,5) felülmúlja az előző három év azonos időszaki átlagát (60,9).
Az MLBKT kedvezőtlen irányú elmozdulást mért a szállítási átfutási időben (49,4), amely a múlt hónaphoz képest (49,7) hosszabb beszállítói átfutási időről tanúskodik.
A június óta tapasztalt egyre kisebb dinamika után, egyértelmű csökkenést tapasztalható a feldolgozóipari vállalatok által vásárolt készletek szintjében (47,9).
A késztermék készletek szintje ezzel ellentétes irányba indult el: a részindex (54,2) szeptemberi értéke 1,1 százalékponttal haladja meg a múlt havi szintet.
Mindkét külpiaci mutató, kis mértékben növekvő teljesítményjavulásra utal: az importindex (53,9) 0,4 százalékpontos emelkedése növekvő beáramló árumennyiséget jelez, míg a kivitt árumennyiség (54,7) 0,2 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest.
A foglalkoztatási index (51,4) az augusztusi csökkenés után növekedést mutat, és az alkalmazásban állók létszámának bővülése valamelyest felülmúlja az előző három év azonos havi átlagát is (50,7).