5p

Több mint másfélszeresére emelkedett a papírhulladékok hasznosítási aránya tizenöt év alatt az európai uniós tagországokban, s ezen belül is kimagaslóan magas a hullámkarton csomagolóanyagok hasznosítási aránya. Nincs szégyenkeznivalója ezen a téren Magyarországnak sem: az állam által koordinált hulladékkezelési rendszerben a papír csomagolási hulladékok esetén 2015-ben több mint 90 százalékos hasznosítási arány elérését tervezik, jelentősen túlszárnyalva a 60 százalékos európai uniós kötelezettséget.

Alaposan átalakultak a papírfelhasználási szokások az elmúlt másfél évtizedben Európában és Magyarországon. A digitális technológiai forradalomnak köszönhetően az újságpapírok iránti kereslet drasztikusan visszaesett, miközben a csomagolóanyagok piacát az elmúlt években a hullámkarton csomagolóanyagok előretörése jellemezte. Ezzel párhuzamosan a hulladékká vált papírok szelektív visszagyűjtése és hasznosítása kontinensszerte általánossá vált. Ennek köszönhetően a papírhulladékok hasznosítási aránya az 1998-ban mért 45 százalékról 2013-ra 71,7 százalékra nőtt – derül ki a European Recovered Paper Council legutóbbi jelentéséből

A legnagyobb papír- és csomagolóipari szakmai szövetségeket tömörítő szervezet riportja arra is rávilágít: a papírhulladékok szelektív gyűjtésének és feldolgozásának, valamint másodnyersanyagként történő felhasználásának köszönhetően a papírtermékeket ma már átlagosan 3,5-szer hasznosítják újra, mielőtt végleg hulladékká válnának. Ezen belül különösen jók a reciklálási eredmények a hullámkarton csomagolóanyagoknál, így például a kartondobozoknál, amelyek gyártásához ma már eleve 70 százalékban hasznosított másodnyersanyagot használnak. A European Recovered Paper Council statisztikája szerint a hullámkarton csomagolóanyagok hasznosítási aránya 2013-ra elérte a 81,3 százalékot, ezzel a műanyag, a fém és az üveg csomagolóanyagokat is maga mögé utasította.

A csomagolási hulladékok, és ezen belül a hullámkarton csomagolásokból képződő hulladékok hasznosítása terén Magyarország sem áll rosszul. Az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatósága által elkészített, a termékdíjköteles termékekből képződött hulladékok kezelésére vonatkozó 2015-ös Országos Gyűjtési és Hasznosítási Tervből kiderül: az állam által koordinált hulladékkezelési rendszerben a papír csomagolási hulladékok esetén idén 91,6 százalékos hasznosítási ráta – ezen belül 85 százalék anyagában történő hasznosítás - elérését tervezik. Ez jelentősen meghaladja a vonatkozó európai uniós irányelvben minimálisan előírt 60 százalékos hasznosítási kötelezettséget.

"A hulladékhasznosítás terén elért eddigi eredmények, és a töretlenül tovább emelkedő hasznosítási arányok mindennél egyértelműben igazolják, hogy a hullámkarton kínálja a leginkább környezetbarát alternatívát a csomagolóanyagok piacán. A jó hír pedig az, hogy a szigorodó környezetvédelmi elvárások és az üzleti szféra igényei ezen a téren találkoznak egymással” – hangsúlyozta Sigray Mária, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója. A cégvezető kifejtette: egy korábbi GfK-felmérés rámutatott: a csomagolóvállalatok 64 százalékának fontos, hogy a csomagolószer környezetbarát legyen. Emellett a megkérdezettek 79 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy a papír csomagolószerek környezetbarát megoldást kínálnak.

A szabályozási környezet ugyancsak a zöld megoldások felé tereli a csomagolás-felhasználó vállalatokat. Így a környezetbarát papír – jellemzően hullámkarton – csomagolószerek után fizetendő környezetvédelmi termékdíj összege kilogrammonként alig 19 forint, miközben a fenntarthatósági szempontoknak kevésbé megfelelő műanyag csomagolószerek termékdíja 57 forint kilogrammonként.

"Mindez persze együttesen sem lenne elegendő a hullámkarton népszerűségéhez, ha nem az egyik legsokoldalúbb csomagolóanyagról lenne szó. A hullámkarton csomagolószerek piaci sikerében döntő tényező, hogy a gyártási, valamint a flexo nyomtatási technológiák fejlődésének köszönhetően a csomagolóanyagok minősége, alkalmazhatósága és megjelenése látványosan javult az elmúlt években" - hangsúlyozta Sigray Mária. A Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója kifejtette: a hullámkarton különböző méretű lehet, tökéletesen igazodva a termékhez. Ennek, valamint a papír csomagolószerek alacsony tömegének köszönhetően pedig a szállítás okozta környezetterhelés, és ennek révén a logisztikai költségek is csökkenthetőek. Egy műanyag kiszerelésben forgalomba hozott 10 kilogrammos gyümölcsös rekesz esetén a teljes tömegből a műanyag láda súlya 1,9 kilogrammot tesz ki, ez a szállított tömeg 19 százalékának felel meg. Ezzel szemben egy hasonló funkcióval rendelkező papírrekesz tömege alig 0,6 kilogramm. Ebben az esetben tehát a szállítmány tömegének 94 százalékát teheti ki maga a termék, jelentős költségoptimalizálást lehetővé téve a felhasználók számára.

A logisztikai költségek csökkentése, valamint a fokozott termékvédelem mellett a marketing szempontok is hullámkarton mellett szólnak. A csomagolás a legjobban kihasználható felület az áruval kapcsolatos vevői érzelmek befolyásolására, valamint az adott termék pozicionálására és a márkaépítésre, miközben a fogyasztási cikkek esetén a vásárlói döntések 80 százaléka a vásárlás helyén születik meg. A boltok polcain egy-egy termék sikere a fogyasztóknál legtöbbször alig 2-3 másodperc alatt dől el, így ebben döntő szerepe lehet a hullámkarton-gyártók által használt flexo nyomtatási technológiáknak köszönhető látványos megjelenésnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!