A vállalat szóvivője kedden megerősítette, hogy a ConocoPhillips eladta a Sarki Fény nevű vegyes vállalatban birtokolt 50 százalékos részesedését a Trisonnery Assets nevű, Cipruson bejegyzett társaságnak, és ezzel távozik Oroszországból. Az ügylet értékéről nem közöltek információkat.
A Sarki Fény másik tulajdonosa a Rosznyefty orosz állami kőolajvállalat volt. A Rosznyefty a múlt héten jelentette be, hogy eladta a vegyes vállalatból rá eső 50 százalékot, de a vevőt nem nevesítette.
Az 1992-ben létrehozott Sarki Fény öt nyenyecföldi olajmezőt üzemeltet, de a hozamok az utóbbi öt évben erősen csökkentek.
A ConocoPhillips nem közölte, hogy miért adta fel végleg oroszországi tevékenységét. Az okok között lehet az Oroszországot célzó nyugati szankciók mellett a kőolajárak zuhanása, amely sok olajcéget beruházásainak és tevékenységének visszafogására kényszerít.
Az Oroszországra az ukrán válságban játszott szerepe miatt kivetett nyugati szankciók következményeként az amerikai vállalatoknak fel kell adniuk a Fekete-tenger és az Északi-sarkvidék alatt húzódó kontinentális talapzatra és a nehezen kinyerhető készletekkel rendelkező szibériai olajmezőkre tervezett tevékenységét. A büntetőintézkedések közvetlenül sújtják a Rosznyefty egyes leányvállalatait.
Nemcsak a ConocoPhillips, hanem más nyugati olajtársaságok, így például a francia Total is, eladta a közelmúltban az Oroszország arktiszi olajprojektjeiben való részesedését.
MTI