A négy párt vállalásait írásos formában eljuttatják a sajtó képviselőinek, így hamarosan az mfor.hu-n is elolvashatják a VOSZ 10 pontba szedett kérdésére adott válaszokat. Az MDF, az MSZP és az SZDSZ részéről a párt elnöke, a Fidesztől pedig egy szakpolitikus ismertette korábban a VOSZ pontozó bizottsága és a sajtó képviselői előtt gazdaságpolitikai elképzeléseit.
Csak átmeneti megoldás az EVA
A vállalkozói réteg elvárásai kapcsán a rendezvényen Demján Sándor utalt arra, hogy rosszak a kétharmados törvényeink, emiatt a nemzeti konszenzus főbb kérdésekben elengedhetetlen. Ide sorolta például az államháztartás kiadásainak csökkentését, az önkormányzati rendszer átalakítását és a munkaadót sújtó adóterhek csökkentését. Az EVA átmenetileg javítja a kkv-k versenyképességét, de hosszú távon arra lenne szükség, hogy az általános adózás elérje a mostani kedvezményezett szintet, mutatott rá a VOSZ-elnök. Ha ez megtörténik, az EVÁ-t akár fel is számolhatják, tette hozzá.
Demján szerint a fejlettebb országokhoz hasonlón a bruttó bérek kétharmadának a munkavállalónál kellene maradnia, mivel ilyen módon a társadalom érdekeltté válik a törvényszerű foglalkoztatásban. "Ha a gazdaság fejlettségében nem érjük utol a Nyugatot, a bérekben sem fogjuk"- mondta. Szerinte a 200 ezer forintos minimálbér lenne abszolút mértékben kielégítő, de erre természetesen csak akkor kerülhet sor, ha lényegesen csökkentik a bérek után fizetendő terheket.
500 forintos euró?
A nemzetközi tőke, amennyiben nem lát értékelhető, hosszú távú koncepciójú programokat, ki fog vonulni az állami kötvényekből. Ez egy évtizedes komoly válságba sodorhatja az országot, ami többek között oda vezetne, hogy egy euróért 400-500 forintot kellene fizetni, hangsúlyozta Demján. "A nagy kérdés most az, megindul-e szeptember előtt egy tőkekivonási folyamat, vagy a befektetők elhiszik, hogy itt valóban változás várható" - tette hozzá.
[ajanlo=1393][igazitas=right/]A VOSZ elnöke szerint a Bokros csomag annak idején - bár az égető kérdésekre azonnali választ adott és a csődközeli helyzetből növekedési pályára állította az országot - nem tartalmazott olyan intézkedéseket, amelyek hosszú távon versenyképessé tették volna Magyarországot. "Bokros nem tudott mélyreható reformot létrehozni, bár nagy érdeme, hogy visszavett a költekezésből, ami nélkül kétségtelenül összeomlott volna a gazdaság" - mondta. Utóbbi esetben kénytelenek lettünk volna újjáépíteni a rosszul működő rendszert, és talán Európa egyik legversenyképesebb országa lennénk, mondta némi keserűséggel.
Megvásárolt nyugdíjak
Magyarországon egyre többen már 55 éves korukban elmennek nyugdíjba, a rokkantságot meg lehet vásárolni, hívta fel a figyelmet a visszásságokra az ország egyik legismertebb vállalkozója. A szakképzési alap lenyúlása szerinte menetrendszerűen folyik: példaként említette, hogy parkolóőrnek csak érettségivel, két év képzés után lehet jelentkezni nálunk.
A VOSZ elnöke kitért arra is, hogy egy vállalkozó a reformok kikényszerítésében keveset tehet, most elsősorban az újságíróké a felelősség. "A cél az, hogy ne csak tagjai legyünk az Európai Uniónak, hanem vegyük fel a ritmust" - emelte ki. - "Ha nem alakítjuk át a szakképzési rendszert, nem csökkentjük az államaparátust, ha nem tesszük meg a szükséges lépéseket, Magyarország néhány éven belül kiürül, ugyanis szakembereink előtt Nyugat-Európában korlátlan lehetőségek állnak."
Az ígéretek elhangzottak
Lőrincze Péter, a gazdaságpolitikai elvárásokat tartalmazó szakmai anyag egyik készítője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy ajánlásaikkal a választások előtt többségében minden párt egyetértett. Konszenzusosan ígéretet tettek a politikusok a kutatási és fejlesztési költségek duplájára emelésére, az euró 2010-es bevezetésére, elítélték a személyi érdekeltség alapján történő bírságolást, vállalták a hatalomra kerülő párt konstruktív működésének támogatását. "Feltételezem, ez utóbbira hamarosan konkrét példát is láthatunk" - mondta.
Az államháztartás kiadásait mintegy 40 százalékkal kellene mérsékelni, a pártok 2010-ig 5-6 százalékpontos csökkentésre tettek ígéretet. Hiller István, a szocialista párt elnöke például az EVA mértékének duplájára emelésére, a pályázati rendszer 2006-ban történő ésszerűsítésére adta szavát. Ugyanakkor azt is vállalta, hogy a szakmunkásképzés munkaerőpiaci támogatását olyan módon fogja átalakítani, hogy csak az részesülhessen állami forrásból, aki igazolni tudja, diákjai 60 százalékban el tudnak helyezkedni. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára hangsúlyozta: a szervezet állandó kontrollt ígér az ellenzék és a kormány aktivitását illetően is.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Reformokat sürget Demján
Pénzügyi sokk várhat az új kabinetre
Fidesz: ésszerűek a vállalkozók követelései
Hiller: Egy nyelvet beszélünk a vállalkozókkal
Kuncze: idomított multikra igenis szükség van
Dávid Ibolya: A pénz azé, aki megtermeli