A hétfőtől minden uniós repülőtérre érvényes új, az eddiginél szigorúbb utasbiztonsági szabályok szerint a fedélzetre vihető folyadék mennyisége egyenként nem haladhatja meg a 100 millilitert. Az ennek a feltételnek eleget tevő készítmények tégelyekben, dobozokban és egyéb tárolóeszközökben is szállíthatók, amennyiben azokat egy maximum 1 liter űrtartalmú, átlátszó és újrazárható műanyag zacskóban összegyűjtjük, és azt a biztonsági ellenőrzésen felmutatjuk.
BA: ne vigyünk magunkkal folyadékot!A zacskókat egy hónapon keresztül a BA ingyenesen biztosítja, utána azokat az utasoknak kell megvásárolniuk a repülőtéren, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Somogyi-Tóth Gábor. A BA ügyfélszolgálati igazgatója figyelmeztetett: minden 100 milliliternél nagyobb kiszerelésű folyadékot kötelesek elvenni és megsemmisíteni az ellenőrzésnél. Így a jövőben az otthonról hozott normál méretű ásványvízről, fogkrémről és dezodorról is le kell majd mondaniuk az utasoknak.
Emiatt a BA azt tanácsolja az ügyfeleknek, hogy a kellemetlenségek megelőzése érdekében semennyi folyadékot se próbáljanak a fedélzetre vinni. Ehelyett minden annak minősülő készítményt csomagoljanak a feladott poggyászba, az arra vonatkozó szabályok ugyanis nem változnak. Emellett ajánlatos a szokottnál is hamarabb, két és fél órával a gép indulása előtt kiérni a repülőtérre, s így elkerülhetőek lesznek a komolyabb fennakadások a forgalomban.
A szigorítás nem vonatkozik az út során szükséges gyógyszerekre, diabetikus termékekre és bébiételekre, amiket kézitáskában továbbra is fel lehet vinni a fedélzetre. Azonban előfordulhat, hogy ezek eredetét és használatuk szükségességét az átvizsgáláskor igazolni kell.
Vásárolni továbbra is lehetAz EU-n kívüli országokból érkező és az Unió valamelyik repülőterén átszálló utasok csak abban az esetben tarthatnak maguknál folyadékot, ha mindenben megfelelnek az új előírásoknak. A biztonsági ellenőrzés után egyébként továbbra is korlátozás nélkül lehet vásárolni a vámmentes boltokban, ahol a folyadékot tartalmazó árukat speciálisan lezárt zacskókba csomagolják. Ezeket az átszálló utasok addig nem nyithatják ki, amíg át nem estek az útba eső reptér ellenőrzésén.
Szintén hétfőtől lép életbe az a szigorítás, miszerint a laptopot és a nagyobb elektronikai készülékeket ki kell venni a kézipoggyászból, és azt külön kell átvilágítani. Emellett - az eddigiekhez hasonlóan - az utasoknak az ellenőrzésnél le kell venniük kabátjukat, zakójukat és blézerüket, ezeket ugyanis szintén egyenként vizsgálják majd át.
Követjük az amerikai szabályozástA korlátozásokat annak érdekében vezetik be, hogy a legújabb folyékony robbanószerek ne juthassanak fel a repülőgépekre. Mint ismert, a brit hatóságok augusztus közepén több olyan készülő támadást hiúsítottak meg, amelyek célja a Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között közlekedő utasszállító repülőgépek felrobbantása lett volna. A merénylők terve az volt, hogy kézipoggyászukban olyan folyadékokat csempésznek fel a fedélzetre, amelyek egymással vegyítve robbanóanyagot alkotnak.
A leleplezés nyomán az amerikai hatóságok egy időre teljesen megtiltották folyadékok felvitelét a fedélzetre, szeptember végén pedig a fenti rendszerre tértek át. Ezzel egyidőben az Európai Unió is úgy döntött, követi az amerikai gyakorlatot. Az annak figyelembevételével kialakított EU-szabályozást október elején az Egyesült Államok is elfogadta, így az november 6-tól minden uniós repülőtéren, valamint Svájcban, Norvégiában és Izlandon is életbe lép majd.
A méretet is korlátoznákA fenti változások mellett szó van arról is, hogy a kézipoggyász méretét 56x45x25 centiméter nagyságban fogják maximálni. (Ez alól kivételt képezhetnek a zenészek hangszerei.) Igaz, ez a korlátozás nemzetközi sajtóhírek szerint csak egy későbbi időpontban lép majd életbe.
Wéber BalázsMenedzsment Fórum