Szolnok elsősorban térfigyelő kamerarendszer kiépítésében gondolkodik, de a tervek szerint a mobilparkolást is bevezetik az önkormányzat és a Magyar Telekom közötti megállapodás eredményeként - mondta el egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Pataki Róbert, a cég vezérigazgató-helyettese.
Legjobban azok fogják érezni a változást, akik a Szandaszőlős nevű városrészben laknak, ugyanis a Magyar Telekom tervei szerint több fejlesztést is ott fog először élesben kipróbálni. Pataki Róbert példaként említette, hogy az általános iskolában olyan beléptetőrendszert szerelnének fel, amely SMS-ben vagy interneten értesíti a szülőt arról, mikor lépett be, illetve ki gyermeke az iskolából. "Az önkormányzattal kötött megállapodás mellett mindenki egyénileg eldöntheti, melyik szoláltatást akarja használni" - emelte ki a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese.
Pánikgomb az ijedőseknek
Emellett kamerarendszert szerelnek majd fel a városi sportcsarnokban, a szandaszőlősiek pedig otthon a tévé előtt eldönthetik, melyik kamera képét akarják látni, ha éppen valamilyen esemény van a sportcsarnokban. A cég tervei szerint ősztől a városrészben bevezetnék az úgynevezett "pánikgomb" szolgáltatást is, melynek segítségével egy előre megadott hozzátartozónak lehetne "pánikjelzést" küldeni egyetlen gombnyomásssal. Ezek a tesztelések egyébként mintegy tízezer embert, háromezer háztartást érintenek majd Szandaszőlős városrészben.
Szintén Szolnokon kívánják először bevezetni azt a szolgáltatást, hogy az önkormányzat a Magyar Telekom SMS-rendszerén keresztül tájékoztathatja a lakosokat az őket érintő hírekről. "A megállapodás keretében a cég vállalta, hogy kiépíti Szolnokon optikai hálózatát, melyen keresztül egyszerre szolgáltat telefont, nagysebességű internetet és IP-tévét a lakóknak. Emellett a cég promóciókkal, reklámokkal segíti a várost" - mondta el Pataki Róbert. - "Az első körben 12 várost vizsgáltunk meg, majd végül három település közül választottunk" - vázolta fel a Magyar Telekom vezetője a kiválasztás folyamatát.
Szolnok polgármestere, Szalay Ferenc a megállapodás aláírásakor hangoztatta: az összességében több milliárd forintos beruházás élhetőbbé teszi majd a megyeszékhelyet, gördülékenyebb ügyintézést eredményez, és még számos előnyt kínál a szolnokiaknak.
Megdupláznák az alkalmazások számát az iWiW-en
A Magyar Telekomon belül az Új Üzleti Területek és Üzletfejlesztési Üzletág alá tartozik hazánk legnépszerűbb közösségi portálja, az iWiW is, melyen a közelmúltban jelentős fejlesztéseket hajtottak végre. A cég pályázatot írt ki, milyen alkalmazásokat látnának szívesen a felhasználók az oldalon, amire körülbelül 150 pályázat érkezett.
"Azt tapasztaltuk, hogy az iWiW-közösség igényli a saját fejlesztéseket, erre teremtettünk mi most lehetőséget" - mondta Pataki Róbert a sajtóbeszélgetésen. A szakember elismerte, hogy volt bizonyos költsége az új alkalmazások bevezetésének, hiszen szervereket kellett például beüzemelni, azonban a pontos összeget kérdésünkre nem árulta el.
Jelenleg 76 alkalmazás működik a közösségi oldalon, ez a szám a jövőben 100-150 között állandósulhat, azt még bírni fogja a rendszer - hangsúlyozta az üzletág vezetője. "Az már most látszik, hogy a kevésbé sikeres alkalmazásokat eltávolítják a fejlesztők. Ezért nem érdemes arról beszélni, hogy elfogy majd a rendszer kapacitása" - vélekedik Pataki Róbert.
A telekom-piacot is érzékenyen érinti a válság
A Magyar Telekom vezetősége még tavaly készített felmérést arról, milyen hatással lesz a mostani válság a távközlési és internetes piacra. "Azt vizsgáltuk, hogyan befolyásolhatja a piacot a GDP visszaesése, a jövedelmek csökkenése és a forint gyengülése. Arra jutottunk, hogy egy százaléknyi GDP-visszaesés a teljes telekommunikációs és IT-piacon mintegy 3-4 milliárd forintos mínuszt jelent Magyarországon" - ismertette az eredményeket Pataki Róbert.
A távközlési cég arra számít, hogy a válság hatására erősödik a konszolidáció is, azaz a kisebb szolgáltatókat bekebelezik az óriások. Pataki Róbert szerint ez annak köszönhető, hogy az utóbbi időben a részhálózatok eredménye csökkent, nem éri meg azokat üzemeltetni. Ezért szerinte elsősorban azok a cégek juthatnak a felvásárlás sorsára, melyek ilyen részhálózatokat működtetnek.
"Ma még nem lehet tudni, milyen lesz a jövőben az infrastruktúra szabályozása, ezért azt sem lehet megmondani, hogyan alakul majd a piaci szereplők száma" - fejtegette a vezérigazgató-helyettes.
Beke Károly