3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A diszkrimináció újabb formái jelentek meg az ILO legfrissebb jelentése szerint, az utóbbi évek tendenciái alapján már az AIDS betegeknek és a hajléktalanoknak is diszkriminációval kell szembenézniük. De megjelent a megkülönböztetésnek egy abszurd változata is, külföldön egyes munkaadók már a betegségre való genetikai hajlamot is felmérik egy új munkatárs felvételénél.

A megelőzésre helyezik a hangsúlyt

Az iskolában kell kezdeni

Sík Endre Miklós, a szakminisztérium esélyegyenlőségi főosztályának vezetője úgy véli, fontos a kommunikáció és a figyelemfelkeltő kampány, de mindezt megelőzi a megfelelő jogalkotás. Ugyanakkor szerinte nem elég kikényszeríteni, hogy a cégek együttműködjenek az érdekvédő csoportokkal, hanem a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt. Mint mondta, az elfogadás kultúrájának stratégiáját kell megvalósítani.

Szerinte a romákat és a fogyatékosokat érintő problémák terén sokat tett a kormány (a diszkrimináció visszaszorítására lehetőséget ad egyebek között az egyenlő bánásmódról szóló törvény és a Roma Antidiszkriminációs Ügyfélszolgálat). Ugyanakkor Magyarországon a romák munkanélküliségi rátája nagyon magas, eléri a negyven százalékot, de számos fejletlen régióban meghaladja a kilencven százalékot is. A fogyatékossággal élőknél ez az arány 12 százalék, míg a munkanélküliségi rátájuk 18 százalék.

Magyarországon vannak bizonyos területek, ahol az antidiszkriminációs kezelés nem igazán valósul meg, egyebek között a hitbéli és a vallási meggyőződés miatti megkülönböztetés során. Sík Endre Miklós hangsúlyozta: hazánkban nem jelentenek súlyos problémát ezek a kérdések, szemben a szexuális orientáció miatt hátrányt elszenvedők esetével. Ezt a problémát még a társadalom sem igazán ismeri fel, hiszen egy reprezentatív mintában csupán hét százalék tartotta problémának.

Munkavállaló mint költség?

Cziglerné Dr. Iványi Judit, a Munkástanácsok Országos Szövetségének szakértője, a Nemzeti ILO Tanács alelnöke szerint a jelentés feketén-fehéren kimutatta, hogy jelen van a diszkrimináció hazánkban.

Sok jogszabály született, a gyakorlatban azonban nem érték még el, amit szeretnének. Úgy véli, kevés a bírósági eljárás, és az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz érkezett bejelentések száma is elmarad a várttól.

Új, integrált megközelítési mód kialakítása szükséges, már az oktatás során szükség van a megfelelő gondolkodásmód, szemlélet kialakítására. Mint mondta, ha már azt vizsgálják, hogy valaki hátrányos helyzetben van-e, akkor már elkéstek. Emellett szükség van arra, hogy a munkavállalóra mint a gazdasági élet fontos szereplőjére tekintsenek, és nem úgy jelenjenek meg, mint költség.

Meg kell teremteni a környezetet, amiben a hátrányt elszenvedők biztonságban érzik magukat, és a sokszor nagyon személyes problémájukkal a hatóságokhoz mernek fordulni. AZ ILO a jövőben egyebek között olyan mutatókat próbál kidolgozni, hogy a diszkriminációhoz kapcsolódó esetek bizonyíthatók legyenek, hiszen ennek gyakori hiánya miatt nem lehetséges az eljárás elindítása és a büntetés kiszabása.

Kovács Zita

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!