Ahogy azt az mfor.hu megírta korábban, 15,9 milliárdot szántak Orbánék idén a focival kapcsolatos kiadásokra, a 2014-es költségvetési tervezet alapján pedig tartják magukat a duplázáshoz, hiszen valamivel több mint 35,5 milliárdot fognak elkölteni a labdarúgással összefüggő célokra.
A nagy költekezés oka egyébként, hogy a kormány kiemelt prioritásként kezeli 2014-ben is (akárcsak tette azt 2013-ban) olyan beruházások megvalósítását, amelyek által többek között gyarapodik a nemzeti vagyon is, javulnak a sportolással kapcsolatos lehetőségek - olvasható a költségvetés tervezetében.
Stadionok viszik a pénzt
Orbán Viktor a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia honlapjának nyáron adott interjújában kifejtette, hogy az idén elindult stadionfejlesztések (debreceni, ferencvárosi, felcsúti aréna) mellett újabbak rekonstrukciójáról döntöttek, ez pedig a jövő évi költségvetés tervezetében is több tízmilliárdos nyomot hagy. A labdarúgással összefüggő kiadások 98 százaléka ugyanis csak az egyes klubok stadionjának felújítása miatt került "elkülönítésre". Így 4,6 milliárdot a Haladás, 4,5 milliárdot a Videoton, 1,75 milliárdot a Diósgyőr és 8,4 milliárdot a Fradi stadionjára fordítanak. A Debreceni Nagyerdei Stadionra pedig az idei 9,2 milliárd után még 1,8 milliárdot fog költeni az Orbán-kormány 2014-ben.
Azt egyébként mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a korábbi kormányzati nyilatkozatokkal összefüggésben mindezek a fejlesztések a nyáron létrehozott Beruházás Alapból kerülnek kifizetésre, vagyis az állami vagyongazdálkodásból származó bevételek jelentik a fedezetet. A hétfőn benyújtott tervezet szerint ilyen bevétel jövőre elsősorban a frekvencia-használati jog értékesítéséből származik majd.
Nemcsak a focira jut
A jövő évi költségvetésben azonban nemcsak a labdarúgással kapcsolatos kiadások szerepelnek a sport területén belül. Ám a kormány az egyéb sportokkal, utánpótlás-neveléssel, felkészüléssel kapcsolatos költségeket sem aprózta el. Míg 2013-ban 21,5 milliárdot szántak ilyen célokra, jövőre ez 71,8 milliárd forintra emelkedik, amiből kicsivel több mint 51 milliárd forint felújítások támogatására megy a tervezet szerint.
Az 51 milliárdon belül a legnagyobb tételt a Nemzeti Olimpiai Központ beruházás támogatása jelenti, melyre 20,3 milliárdot fordítanának 2014-ben, viszont ez is a Beruházási Alapból lesz finanszírozva a tervek szerint. Jelentős tételként kell még megemlíteni a 16 kiemelt sportlétesítmény-fejlesztésének támogatását kicsivel több mint 4 milliárd forintért, a Nemzeti Sportközpontok támogatására majdnem 5 milliárd forint jut, akárcsak a Győr Aréna beruházásának támogatására. 3-3 milliárd forintot pedig a tornaterem-építési, illetve a tanuszoda-fejlesztési program "emészt fel".
Ezeken kívül egyébként a sportszövetségek adósságátvállalására közel 11 milliárd forint jut jövőre, utánpótlás-nevelésre pedig közel 3,6 milliárd forint (az első táblázatunkban szereplő 1,7 milliárddal együtt).
Összességében tehát a labdarúgással és egyéb sportok létesítményeivel kapcsolatban 82 milliárdot fognak költeni jövőre, míg ha utánpótlás-neveléssel, egyéb felkészülések stb. támogatására szánt összeget is figyelembe vesszük, akkor 107,3 milliárd forint sporttal kapcsolatos kiadást kapunk.
Székely Sarolta
mfor.hu