A fővárosba, a megyeszékhelyekre költözők körében is ez a legnépszerűbb lakástípus. Kevesen tudják, hogy a korszerűsítéséhez szükséges tőke könnyedén összegyűlhet állami támogatásból is.
A tömbház-sztereotípia véglegesen megdőlt, már nem „ciki” panelben élni. A pár éve még lenézett, korszerűtlennek tartott házak átalakítása ugyanis egyre gyakoribb. Egy ilyen lakás vitathatatlan előnye a több, nagyméretű, ezért sok fényt biztosító ablak, a megfelelő tájolás és jó belmagasság. Nemcsak 30 százalékkal olcsóbbak az ilyen lakások, de a korszerűsített infrastruktúra révén a fenntartási költségük is vetekszik egy azonos téglalakáséval. Ráadásul kiválóan megközelíthetőek tömegközlekedéssel is. A legfrissebb KSH-felmérések szerint a használt lakás iránt érdeklődők ötöde keresi a paneleket Budapesten. Hasonlóan népszerűek ezek az ingatlanok a megyei jogú városokban és megyeszékhelyeken is, ott a lakáskeresők 36 százaléka preferálja ezeket az épületeket.
Egyre népszerűbb (mfor.hu)
6 tipp és még 10 négyzetméter
A panellakások felújítása előtt kötelező szakember tanácsát kérni, mert a szerkezeti átalakítások engedélyhez kötöttek. Egy tízemeletes ház esetében a különböző szinteken eltérőek a statikai lehetőségek, általában a hetedik emelettől fölfelé jobb a tulajdonosok helyzete. A nagyobb élettér kialakításához azonban nem feltétlenül szükséges a falakat megbontani. Pataki Judit belsőépítész tapasztalatai szerint némi kreativitással akár több tíz négyzetméterrel is növelhető a térhatás.
„Gipszkarton falba süllyesztett szekrényekkel érhetünk el változatos térhatást. Érdemes világos színeket használni, hogy ezzel is növeljük a térérzetet. Helyiségenként maximum egy falat tapétázzunk. Nagyméretű csempék, járólapok használata szintén segít a kisebb helyiségek tágításában. A mennyezeti rejtett fények még hangulatosabbá tehetik panellakásunkat. Nagyméretű tükrökkel tovább tágíthatjuk a szűkösebb helyiségeket - tanácsolja a szakember.
Félmilliós állami támogatás
Nagyon sok függ a lakás állapotától, egyedi jellemzőktől és a tervezett munkálatoktól, de négyzetméterenként nagyjából 40-60 ezer forint felújítási költséggel kell számolni – mondja az OTP Lakástakarékpénztár vezérigazgató-helyettese. Köntös Péter kalkulációja szerint egy átlagos kétszobás panellakás esetében már komoly anyagi előnyt jelent az állami támogatású megtakarítás. Két családtag számára kötött négyéves szerződéssel a félmillió forintot is meghaladja az állami támogatás mértéke a 2,5 milliós megtakarításból. A lakástakarékban összegyűlt pénzből a klasszikus festést, ablakcserét, a beépített konyhaszekrényt és a beépített háztartási gépeket is, valamint a burkolást, a víz és fűtés korszerűsítését is finanszírozni lehet.