Még szülei szerint is túl van fizetve Stephan Hester, a Royal Bank of Scottland vezére - erről maga a bankár beszélt a Daily Mirror című angol napilap pénteki számában. Igaz, bevallása szerint szülei ezzel együtt is büszkék rá.
Hester, aki egy éve vette át a skót bank vezetését, idén átszámítva mintegy 11 millió eurós juttatásban részesül. A Royal Bank of Scottlandot majdnem összeroppantotta válság, 24 milliárd fontos veszteséget halmozott fel, végül csak az állami segítségnek köszönhetően menekült meg a csődtől.
Hester szerint kellenek a magas bónuszok
Mindezek ellenére Hester kitart amellett, hogy a bankoknak a jövőben is komoly bónuszban kell részesíteniük topmenedzsereiket. Ugyanis csak ily módon tudják megtartani legnagyobb tehetségeiket, és így maradhatnak továbbra is versenyképesek.
„Mi egytől ötig rangsoroljuk munkatársainkat. A négyes-ötös osztályzatban részesülők a legjobban teljesítők – őket most sokkal gyorsabb ütemben veszítjük el, mint a krízis előtt” - magyarázta a vezető.
Ennek ellenére az átlagemberek szemét továbbra is szúrja a bankároknak juttatott illetmény nagysága. „Lehet, hogy az emberek panaszkodnak amiatt, hogy a popsztárok vagy a focisták sokat keresnek, de esetükben ezt tolerálják, mert szórakoztatják őket” – fejtegette a vezető, hozzátéve, hogy a bankárokról ez már nem mondható el.
A briteknél már korlátoznak
A közvélemény nyomását egyébként a brit kormány is érzékelte, ezért október elején arról állapodott meg öt jelentős brit bankkal, hogy korlátozzák a vezető bankárok bónuszjuttatásait. Az egyezség értelmében a jutalmak 40-60 százalékát csak hároméves késleltetéssel lehet kifizetni, legalább 50 százalékukat részvényekben folyósítják, a több évre szóló garantált bónuszokat pedig megtiltják, írta a Világgazdaság.
Egyúttal malusrendszert vezetnek be, vagyis a jutalmak mértékét csökkentik, ha utólag kiderül, hogy a korábban fizetett bónuszok a bank teljesítményének fényében túlságosan magasak voltak.
A G20 is lépett
A hitelintézetek abba is beleegyeztek, hogy éves jelentéseket tesznek közzé a vezetők javadalmazása és a teljesítmény kapcsolatáról, s azt is nyilvánosságra hozzák, hogy összesen mennyit fordítottak a vezetők juttatásaira. A megállapodást a Hester által vezetett Royal Bank of Scottland mellett a Barclays, a HSBC, a Lloyds Banking Group és a Standard Chartered írta alá.
A banki bónuszok szigorítása már a legfelsőbb nemzetközi fórumokon is szóba került: a világ vezetői gazdaságait tömörítő G20 csoport szeptemberi csúcstalálkozóján megállapodás is született ebben a témában. Eszerint a csúcsvezetői fizetésekre vonatkozó előírásokat úgy alakítják át, hogy veszteség esetén senki ne kaphasson csillagászati prémiumot, és a jutalmak ne ösztönözzenek túlzott kockázatvállalásra.
Menedzsment Fórum