Több ezer magyar szurkoló készül a 2008-as pekingi olimpiára, amelyre a korábbi játékokhoz képest már meglepően olcsón lehet jegyekhez jutni. A belépők ötvennyolc százaléka 12,5 dollárba, azaz mintegy 2400 forintba kerül.
Az ázsiai ország a nyomott árakkal azt szeretné elérni, hogy minél több kínai látogasson el az eseményre. A szervezők számításai szerint a kilenc és félmillió jegy fele otthon talál majd gazdára, tizennégy százalékával pedig várhatóan a kínai diákok juthatnak el valamelyik versenyre. A 2004-es athéni játékokkal ellentétben egyébként a szurkolóknak most nem "csomagban" kell megvenniük a jegyeket, ugyanis a versenyek nincsenek kategóriákra osztva.
Egy hónap van a jegyigénylésekre
"Az 1996-os atlantai olimpia óta árusítunk jegyeket a játékokra" - mondta az mfor.hu-nak Fráter Viktória, a Pegazus marketingigazgatója. - "Atlanta, Sydney és Athén közül az utóbbira látogattak el a legtöbben hazánkból: a görög fővárosba több mint háromezer szurkolót utaztattunk."
Utóbbi helyszínen egyébként több szálláshely közül is választhattak a magyarok: míg a tengerjáró Mary Queen luxusszolgáltatásaiért 1,5 millió forintot kellett fizetni, addig egy Athén közeli sátorhely lefoglalását már százezer forintból meg lehetett úszni.
825 ezerbe kerül a legolcsóbb csomag
Miután Kína nem a szomszédban van, az olcsó jegyárak nem jelentik azt, hogy bagóért megúszhatjuk a helyszíni szurkolást. A legnagyobb költséget a repülőjegy jelenti. A Pegazus ezt szem előtt tartva csomagokat is kínál: a legolcsóbb - oda-vissza út, jeggyel, szállással együtt - nyolc napra 825 ezer forint, a legdrágább pedig tizenhat napra 1 millió 517 ezer forint.
Az előzetes hírek szerint Peking mindent megtesz annak érdekében, hogy rendezésével ámulatba ejtse a világot. A játékok harmincegy létesítményéből tizenegy lesz teljesen új.
A legtöbb helyszínen 2007 végére várhatóan befejezik a munkálatokat, 2008 elején pedig - mintegy negyven próbaversennyel - le is tesztelik az építményeket. A játékokat követően kilenc ideiglenes csarnokot lebontanak, míg az állandóak közül négyet az egyetemi ifjúság vehet majd birtokba. Az olimpiai faluból lakónegyedet fognak kialakítani.
A szervezőbizottság számításai szerint közvetlenül mintegy 1,61 milliárd dollárba kerül a játékok megrendezése. (Azaz ennyi a versenyek "elkészítésének" és lebonyolításának a költségvetése.) Ez az összeg már rendelkezésre áll, ám szponzorok hozzájárulásaival még nőhet a keret. A külföldi üzleti partnerek közül már megnyerték a Volkswagent, az Adidast és az amerikai Johnson & Johnsont.
A kínai sörgyárak is beálltak a sorba
A hazai támogatók közé tartozik az ottani legnagyobb bank, a Bank of China és az Air China légitársaság is. Az olimpia regisztrált hivatalos szponzorai között található a UPS amerikai logisztikai cég, a pekingi Jancsing sörgyár, a csingtaói Tsingtao sörgyár, valamint a szintén csingtaói Haier Group, amely Kína egyik legnagyobb háztartásigép-gyártója.
Kiss Gergely
Menedzsment Fórum
Egymillióba kerülhet az út a pekingi olimpiára
Elvileg már 2600 forintért is drukkolhatnak a magyarok a kajak-kenusokért a pekingi olimpia helyszínén. Hiába olcsóbbak azonban a jegyek a korábbi ötkarikás játékokhoz képest, az utazás- és szállásköltségek miatt végül alaposan a zsebébe kell nyúlnia annak, aki Pekingben szeretne szorítani a nemzet legjobbjaiért, tudta meg az mfor.hu.