Magyarországról továbbra is a legtöbben Nagy-Britanniában próbálnak munkát keresni, épp ezért itt a legmagasabb a bajba jutott magyar munkavállalók aránya. A pórul jártak közül hetente több tucatnyian jelentkeznek a londoni magyar konzulátuson, részben tanácsot, részben pedig azt kérve, hogy juttassák haza őket, miután pénzük elfogyott.
A távirati iroda információi szerint közülük sokan kipróbálják a szerencséjüket úton hazafelé, leginkább Párizsban vagy Brüsszelben, ám a helyzet egyik helyen sem sokkal jobb, mint az Egyesült Királyságban. Hollandiában a visszaesés elsősorban az ideiglenes munkavállalókat, a szerződéses idénymunkásokat sújtja, mivel őket a legegyszerűbb elbocsátani. Szűkülnek a munkalehetőségek Írországban és Spanyolországban is, onnan szintén megkezdődött a hazatelepülés.
A jelek szerint még nem annyira súlyos a helyzet Olaszországban, Svédországban és Dániában, de e három állam egyébként is kevésbé vonzza a magyar munkavállalókat - tudta meg az MTI.
Németország és Ausztria munkaerőpiaca még nem teljesen nyitott a magyar állampolgárok számára, egyelőre kvóták szabályozzák, hogy hány magyar kaphat állást, de azért mindkét helyen vannak, akik próba-szerencse alapon indulnak útnak és feketén próbálnak munkát vállalni. A legtöbb gond ebben a két országban inkább abból adódik, hogy mostanában egyre több munkaadó kísérli meg becsapni a dolgozókat, nem a beígért bért vagy munkafeltételeket biztosítva. Ilyen esetekben a magyar konzulok nem járhatnak el döntőbíróként, és jogi képviseletet sem tudnak adni - derül ki az MTI által összegyűjtött adatokból.
Általában két dolog okoz gondot. Egyrészt az érintettek úgy utaznak ki, hogy itthonról előzetesen nem tesznek semmit, hogy állást találjanak, és csupán a helyszínen derül ki a számukra, hogy véget ért a korábbi előnyös helyzet, amikor az "utcáról" is el lehetett helyezkedni. Másrészt jogvitába keverednek a munkaadóval, mivel az nem tartja be a korábban kialkudott feltételeket. Ráadásul a csalók is egyre aktívabbak, sokszor saját honfitársukat tévesztik meg, jól fizető külföldi állást, széleskörű egyéb juttatásokat ígérve.
A Külügyminisztérium szóvivője erre reagálva az MTI-nek elmondta: továbbra is óvatosságra intik a külföldön munkát vállalókat.
"Kérjük, ne induljanak el felelőtlenül, szaktudás és nyelvtudás nélkül, a szerződés, a tényleges munkakörülmények és a bérezés, valamint a megélhetési kiadások pontos, előzetes ismerete nélkül" - hangsúlyozta Szelestey Lajos.
A szóvivő kiemelte: tanácsos már Magyarországról alaposan előkészíteni a munkavállalást, nehogy utólag érje kellemetlen meglepetés a kiutazókat. A bajbajutottak általában itthon igen sanyarú körülmények között élő emberek, többnyire munkanélküliek, akik a kinti munkavállalás reményében idehaza jóformán mindenüket pénzzé teszik, sőt, nem egyszer még kölcsönöket is felvesznek, hogy eljussanak a kiszemelt országba. Ám ott egyre gyakrabban éri őket keserű csalódás - tette hozzá.