A Symantec internetes veszélyekről szóló legújabb jelentése megállapítja, hogy a célzott támadások mintegy 86 százaléka az otthoni felhasználók ellen irányul.
A vállalat szerint szaporodott a biztonsági rendszereket kikerülő taktikák alkalmazása, mivel így elkerülhető a támadások észlelése. Emellett a nagy, széles körben elterjedő vírusok helyét átvették a kisebb, sokkal inkább célzott támadások, amelyeket csalás, adatlopás és bűnügyi tevékenységek céljából indítanak. A támadók a végfelhasználókat tekintik a leggyengébb láncszemnek a biztonsági rendszerben, s ezért folyamatosan támadják őket - közölte a társaság.
Jelentősen nőtt az adathalász üzenetek száma
A jelentés szerint a legújabban feltárt kártékony kódok mintegy 18 százalékát korábban nem ismerték, ami jelzi, hogy a támadók egyre aktívabban próbálják meg kikerülni az aláírás-alapú antivírus és betörés felismerő-megelőző rendszereket. Az adathalászok többszörös véletlenszerű üzeneteket készítenek, és azokat széles körben, ellenőrizetlen módon küldik szét: 2006 első hat hónapjában 157 477 egyéni adathalász üzenetet fedeztek fel, ami 81 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A Symantec a jövőre vonatkozóan azt feltételezi, hogy a számítógépes bűncselekmény elkövetésére szolgáló veszélyforrások változatosabbak és kifinomultabbak lesznek, s nőni fog a titkos, pénzügyi és személyes adatok haszonszerzés céljából történő ellopása.
Javaslatok a támadások kivédésére
A Symantec szerint kivédhetőek a támadások például akkor, ha a felhasználó egymást átfedő és egymást kölcsönösen segítő védelmi rendszereket használ, így egyebek mellett víruselhárítót, tűzfalat, illetve a behatolást észlelő és elhárító rendszereket. Egy újabb javaslat szerint a levelező szervereket úgy kell beállítani, hogy megállítsák vagy eltávolítsák a vírusok terjedésében általános szerepet játszó csatolmányt. A Symantec a felhasználóknak javasolja azt is, hogy gyakran cseréljék a betűk és számok keverékéből álló jelszavakat, amik véletlenül se legyenek szótári szavak.