Az elmúlt időszak tapasztalatai szerint a vírusoknak nagyon gyorsan, nagyon sok variánsa születik és terjed a világhálón, amiket egyre nehezebb felismerni. Éppen ezért ma már nemcsak az egyedi vírusokat kell a szoftvereknek elkülöníteni, a gép működőképességét kell folyamatosan fenntartaniuk, azaz nem reakítv, hanem proaktív védelemre van szükség. Mint a Symantec magyarországi képviseletének marketing vezetője elmondta, a cégük filozófiája szerint a vírusokat nem annyira gyorsan, mint inkább alaposan kell keresnie a szoftvereknek, mivel a gyorsaság gyakran a minőség rovására megy, illetve téves riasztásokat generál.
Bartha Hedvig elmondta: a proaktív védelemre Magyarországon is szükség van, mert az Európát, Észak-Afrikát és Közel-Keletet felölelő, levélszemét (spam) generálás és küldő listán Budapest a 7. A szóban forgó térségekben az elektronikus leveleknek átlagosan 62 százaléka spam, míg Magyarországon 82 százaléka.
Az eseményen ismertetett legújabb trükk szerint már zenelejátszókkal (iPod) is lopnak adatokat: a szerkezetet "ottfelejtik" például egy cégvezető asztalán, aki vissza akarja adni a készüléket, de nem tudja, hogy kié. Információt akar kapni a tulajdonosról, s ezért összeköti az iPodot a számítógépével, amivel rögtön meg is fertőzi, mivel az idegen készülék egy adathalász szoftvert telepít rá.