A KISOSZ tagságának közel egy harmadát alkotó vendéglátó vállalkozások szerint a SZÉP kártya bevezetése tovább rontja a hazai vendéglátás piacát és jövedelemszerző képességét. A közleményben emlékeztetnek, hogy az elmúlt időszakban számos más intézkedés is ebbe az irányba hatott.
Ezek közé sorolják, hogy a hideg és meleg étkezési utalványok azonos adóelvonás alá sorolása miatt a felhasználók újra a kereskedelmi hálózatokban használják fel az utalványokat. A vendéglátó szakma kezdeményezte, hogy a vendéglátó egységek üdülési csekk elfogadóhelyek lehessenek, azonban az első közel 350 vállalkozás kijelölése után az üdülési alapítvány elzárkózott a további szerződések kötésétől.
Negatív hatásként említik azt is, hogy a vendéglátó egységekben a dohányzás tervezett megtiltása további 15-20 százalékos forgalom-visszaesést eredményezhet. Mindezek az intézkedések fokozzák a gazdasági válságnak a lakossági fogyasztás csökkenésével járó negatív hatását a vendéglátásra - mutat rá a szervezet.
A Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátása a korábbi üdülési csekk helyett - amely az éttermi és vendéglátó felhasználást kizárólag akkor engedélyezi, ha az belföldi szálláshely szolgáltatáshoz kapcsolódik - tovább csökkenti a vendéglők forgalmát, és nem veszi figyelembe azt a tényt sem, hogy sok belföldi üdülő szálláshelyéhez nem kapcsolódik éttermi szolgáltatás, ezért azt külön vendéglátóipari egységekben veszik igénybe a vendégek.
A KISOSZ álláspontja szerint a vendéglői fogyasztás része a rekreációnak, a pihenésnek és az emberek kikapcsolódásának, ezért a vendéglátó szakma érdekében a szervezet kezdeményezi a SZÉP kártya kiterjesztését a vendéglátó egységekre.
MTI