2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan decemberben az előző hónapokhoz képest megtorpant a magyar építőipar, de még ez a teljesítmény is elég volt ahhoz, hogy a tavalyi év utolsó hónapjában európai listavezetők legyünk.

Az Eurostat szerdai adatai szerint 2013 decemberében éves összevetésben a 28 tagállam építőipara 0,8 százalékkal nőtt, meg az eurózóna hasonló mutatója 0,2 százalékos visszaesést mutat. A legnagyobb mértékű emelkedéssel, 11,5 százalékossal hazánk büszkélkedhet, második Szlovákia 9,2, harmadik pedig Nagy-Britannia 6,8 százalékkal. A lista végén Portugália 14,1, Olaszország 8,8, és Spanyolország 4,7 százalékos visszaeséssel áll.

Mivel az építőiparban a havi adatok, még ha azok éves változásokat is mutatnak, nagyokat tudnak "ugrálni", így érdemes megnézni a rendelkezésre álló negyedéves adatokat is. Ezek szerint Magyarország építőipara 13,4 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik negyedévben 2012 hasonló időszakához képest, ami az Eurostat adatai szerint a harmadik legjobb adat. Nálunk jobb mutatója csak Litvániának van 18,6, és Szlovéniának 21,5 százalékkal. Ez utóbbi rá is világít arra, hogy nem feltétlenül jelenti még a negyedéves adat sem, hogy egy ország építőipara kirobbanó formában lenne, hiszen a dél-nyugati szomszédunk kiváló adata elsősorban a nagyon alacsony bázisra vezethető vissza.

Szlovénia utolsó negyedéves építőipari teljesítménye a 2010-es átlagtól ugyanis még így is 31,9 százalékkal volt elmaradva, miközben ez a mutató az EU 28-ban mínusz 7,3, míg Magyarországon mínusz 1,9 százalék volt. Tehát még mi sem érjük el a 2010-es szintet, a korábbi csúcsévekről, például 2005-ről nem is beszélve. A 2010-es átlagos teljesítményhez képest a magyarnál - a rendelkezésre álló szezonálisan is kiigazított adatok alapján (11 tagországból nincs adat) – a lett (+36,2), a litván (+34,1), a svéd (12,2), a német (+6,4), a román (+2,2), a lengyel (+1,9), és a francia (-1,7), építőipar teljesített jobban.

Ugyan az Eurostat szerződésállományra nem közöl adatokat, de a KSH adatsora birtokában nagyot nem kockáztatunk, ha feltételezzük, hogy a 2010-es összevetésben is hamarosan sokkal jobban fogunk állni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!