4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Százmillió dollárból fejleszti Magyarországi gyártóbázisát az izraeli TEVA gyógyszervállalat. A beruházás eredményeként új gyáregység épül, amely megduplázza a tabletta- és kapszulatermelést, így 2011-től hazánkban működhet Európa legnagyobb tablettagyára. A gyáregység létesítése 400 új munkahelyet teremt, és megduplázódik a vállalat kivitele is. Mfor.hu tudósítás.

Generikumban jók (Mfor-montázs)

A TEVA globális vezetése Magyarországot továbbra is európai termelő- és kutatóközpontjának tekinti, ezért határozott úgy a cég vezetése, hogy megduplázza az itt zajló tabletta- és kapszulatermelést. A vállalat ezért százmillió dollár értékben ruház be hazánkban, ebből Debrecenben épül új gyáregység és egy négyszintes csomagolóüzem.

1995 óta vannak jelen 

A fejlesztéseket követően, várhatóan 2011 végére éri el teljes kapacitását a magyarországi gyártás: akkortól 15 milliárd tabletta és kapszula készül majd a TEVA üzemeiben, így Magyarország Európa legnagyobb tablettagyára lehet. Mai árakon számolva így évi 200 millió dollár lesz a hazánkban működő cég exportja. A beruházás eredményeként 400 új munkahely jön létre.

A TEVA globális vezetése azért döntött a magyarországi fejlesztés mellett, mert a Biogal gyógyszergyár megvásárlása óta az itt dolgozók bebizonyították, hogy érdemes nálunk befektetni - mondta Rózsa András, a Teva magyarországi holdingvállalata, a Teva Magyarország Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a globális vállalatcsoport döntéséből is látszik, hogy a cég nem a piac letarolásában, hanem a közös munkában gondolkodik.

Hegedűs Lajos, a gyártást végző Teva Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a vállalat 1995 óta van jelen Magyarországon, azóta 520 millió dollárt fektetett be és további 110 millió dollárt költött kutatás-fejlesztésre.

A mostani beruházáshoz kétmilliárd forintos állami támogatást kap a cég. Kákosy Csaba gazdasági miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Magyarországon nemcsak az új befektetések fontosak, hanem a meglévőket is fejleszteni kell, az állam pedig ehhez is megfelelő környezetet kíván teremteni, akár közvetlen támogatásokkal is. 

Debrecen is jól jár 

A miniszter szerint az ilyen beruházásokra elsősorban a munkahelyteremtő hatások miatt van szükség, de figyelembe vették azt is, hogy a TEVA fejlesztése a debreceni egyetemi tudásközpontra és a magyarországi kutatás-fejlesztési tevékenységekre is jótékony hatással lesz.

Debrecen városa is profitál a fejlesztésből, azt a maga eszközeivel támogatja is, fejtette ki Kósa Lajos, a város polgármestere. Megemlítette, hogy ilyen fejlesztés a város repülőtere és az ahhoz kapcsolódó logisztikai park, amelynek kialakítása után a gyógyszergyár is érdeklődést mutat.

A Teva nem konszolidáltan tavaly 29,1 milliárd forint árbevételt ért el, konszolidáltan pedig 175 milliárd forintot.  A  bevétel mintegy fele az exportból származott. Az idén 2-3 milliárd forinttal kisebb bevételre számít a társaság az erős verseny miatt. Hegedűs Lajos hozzátette: 1995-ben a Biogal megvásárlásakor 400 millió tabletta volt az éves termelés, ami azóta húszszorosára nőtt. Az alapanyagtermelés volumene kisebb ütemben emelkedett, de értéke 15-szöröse a 90-es évek közepinek, a nagyobb hozzáadott érték miatt. A cég jelenleg mintegy 2000 főt foglalkoztat.

A TEVA főleg a szabadalmi oltalom alól felszabadult, ezért bárki által utángyártható, úgynevezett generikus gyógyszerek gyártásában emelkedik ki a világpiacon. Magyarországon a debreceni központi üzem mellett Gödöllőn és Sajóbábonyban is vannak egységei. A vállalat globális vezetősége nemrég döntött egy csehországi beruházásról is: A világ vezető generikus gyógyszergyára, a Teva 2005. júliusban vásárolta meg az amerikai Ivax gyógyszergyárat 7,5 milliárd dollárért, így került hozzá az ügylet 2006-os zárásakor az Ivax cseh leányvállalata is.

LNG

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!