4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétfő éjjeli zavargások ellenére sem vár forintválságot és hosszú távú negatív gazdasági hatást a külföldi elemzők nagy része. Utóbbiak osztják az mfor.hu által megkérdezett szakértők véleményét, miszerint komoly probléma akkor jelentkezhet, ha a kormánnyal együtt az általa bejelentett reformok is elbuknának a kiszivárogtatott Gyurcsány-beszéd nyomán keletkező politikai viharban. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint az ország az elmúlt harminc év legnehezebb gazdasági helyzetébe került, a Süddeutsche Zeitung pedig mindkét politikai oldal felelősségét hangsúlyozza.

Kin csattan majd az ostor? (Mfor-montázs)

Szinte minden nagy nyugat-európai napilap internetes kiadása vezető anyagban foglalkozik az éjjel történt budapesti rendbontásokkal, illetve a Gyurcsány-beszéd kiszivárogtatása nyomán kialakult magyar belpolitikai válsággal.

FAZ: már mindent tudtunk

A mértékadó német konzervatív napilap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) kedd reggel közzétett elemzése szerint Magyarország utoljára a 70-es évek végén volt hasonló gazdasági krízisben, amikor az állam "gyakorlatilag fizetésképtelenné vált". A cikk szerzője kiemeli, hogy 2006 első negyedévében az államadósság 3 milliárd euróra rúgott, s nyilvánvalóvá vált, hogy csupán fájdalmas intézkedésekkel lehet kihúzni az országot a slamasztikából. Egyúttal hozzáteszi, hogy a kiszivárogtatott Gyurcsány-beszéd semmi új információt nem tartalmazott, hiszen az ország gazdasági helyzete külföldi megfigyelők számára már eddig is egyértelmű volt. (Ezt a véleményt egyébként több más nyugati napilap is osztotta.)

A reformok elakadása lenne a legnagyobb baj

A FAZ elemzője szerint a devizapiacok csak kis mértékben reagáltak a hétfő éjjel történt zavargásokra. A forint árfolyama ugyan egy ideig egyértelműen csökkent, ám utána - a hétfő délutáni trendet folytatva - ismét emelkedni kezdett. A cikkíró ezt annak tudja be, hogy a piacokat csak kis mértékben érdeklik a napi politika eseményei. Igaz, a kormány gazdaságpolitikájára, illetve a jelzés értékű intézkedésekre nagyon is odafigyelnek, teszi hozzá.

Abban szintén egyetértenek a külföldi lapok elemzői, hogy az igazi probléma a kormány esetleges bukásával együttjáró gazdaságpolitikai fejlemények nyomán állhatna elő. "A cégeknek nem az lenne a legnagyobb csapás, ha a kormánynak mennie kellene, hanem az, ha a hatalomra kerülő döntéshozók elsüllyesztenék a már megindított pozitív folyamatokat" - mondta ezzel összhangban az mfor.hu-nak korábban Pletser Tamás, az Erste Bank elemzője.

Rendkívül ideges a piac

A befektetők ezirányú érzékenységét mindenesetre mutatja, hogy miután a Bloomberg hírügynökség kedd délelőtt rövidhírben közölte, a miniszterelnök kész lenne lemondani, a BUX azonnal 300 pontot esett. Igaz, mostanra már ismét stabilizálódni látszik a helyzet. Az MTI által idézett Dresdner Kleinwort (a Dresdner Bank londoni befektetési részlege) arra figyelmeztet, hogy a forint és a helyi piacok a héten várhatóan "nyomás alatt lesznek".

Az üzletkötők szerint a piac rendkívül ideges a tüntetések miatt, s a belpolitikai helyzet rendezését várja. Mivel az utcai események kimenetele egyelőre kiszámíthatatlan, ez negatívan hat majd mind a részvénypiacra, mind a kötvénypiacra és a magyar valutára. Igaz, az ármozgás valószínűleg nem lesz számottevő.

A német lapok egyébként a problémák közül egyértelműen az állam eladósodottságát emelik ki. Szinte kivétel nélkül megemlítik: míg Gyurcsány a választások előtt még a 4,7 százalékos államháztartási hiányt is reális célnak tartotta, addig júniusban már azt jelentette be, hogy az valószínűleg 10 százalék fölé emelkedik majd.

Süddeutsche: mindkét politikai oldal felelős

Ezzel együtt néhány elemző óvakodik attól, hogy a kialakult helyzetet kizárólag a mostani kormány nyakába varrja. "A gazdaság állapotáért nem csupán a Gyurcsány-által két éve irányított szociáldemokratákat, hanem a konzervatív oldalt is terheli a felelősség. Az Orbán-kormány 1998 és 2002 között ugyanígy csődöt mondott, ezért Gyurcsány visszalépése sem hozna javulást" - írta kedd reggel az egyik legnagyobb példányszámú német politikai napilap, a liberális Süddeutsche Zeitung publicistája. Hozzáteszi: "Gyurcsánynak arra szól a mandátuma, hogy szanálja az országot, és ezt végre meg is kell tennie. Most már senkinek sem kell kerülgetnie a forró kását, a miniszterelnök pedig a következő választáskor kapja meg megérdemelt büntetését."

Az újság kiemeli: míg Magyarország nyolc éve a posztszocialista országok között "élenjáró példaképnek" számított, addig ma az utolsó a sorban. Ennek oka, hogy - néhány privatizáción kívül - egyetlen nagy reformot sem mertek véghezvinni a döntéshozók, sőt, az állami kiadások egyre nőttek, hívja fel a figyelmet az elemző.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!