Szinte minden nagy nyugat-európai napilap internetes kiadása vezető anyagban foglalkozik az éjjel történt budapesti rendbontásokkal, illetve a Gyurcsány-beszéd kiszivárogtatása nyomán kialakult magyar belpolitikai válsággal.
FAZ: már mindent tudtunkA mértékadó német konzervatív napilap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) kedd reggel közzétett elemzése szerint Magyarország utoljára a 70-es évek végén volt hasonló gazdasági krízisben, amikor az állam "gyakorlatilag fizetésképtelenné vált". A cikk szerzője kiemeli, hogy 2006 első negyedévében az államadósság 3 milliárd euróra rúgott, s nyilvánvalóvá vált, hogy csupán fájdalmas intézkedésekkel lehet kihúzni az országot a slamasztikából. Egyúttal hozzáteszi, hogy a kiszivárogtatott Gyurcsány-beszéd semmi új információt nem tartalmazott, hiszen az ország gazdasági helyzete külföldi megfigyelők számára már eddig is egyértelmű volt. (Ezt a véleményt egyébként több más nyugati napilap is osztotta.)
A FAZ elemzője szerint a devizapiacok csak kis mértékben reagáltak a hétfő éjjel történt zavargásokra. A forint árfolyama ugyan egy ideig egyértelműen csökkent, ám utána - a hétfő délutáni trendet folytatva - ismét emelkedni kezdett. A cikkíró ezt annak tudja be, hogy a piacokat csak kis mértékben érdeklik a napi politika eseményei. Igaz, a kormány gazdaságpolitikájára, illetve a jelzés értékű intézkedésekre nagyon is odafigyelnek, teszi hozzá.
Abban szintén egyetértenek a külföldi lapok elemzői, hogy az igazi probléma a kormány esetleges bukásával együttjáró gazdaságpolitikai fejlemények nyomán állhatna elő. "A cégeknek nem az lenne a legnagyobb csapás, ha a kormánynak mennie kellene, hanem az, ha a hatalomra kerülő döntéshozók elsüllyesztenék a már megindított pozitív folyamatokat" - mondta ezzel összhangban az mfor.hu-nak korábban Pletser Tamás, az Erste Bank elemzője.
Rendkívül ideges a piacA befektetők ezirányú érzékenységét mindenesetre mutatja, hogy miután a Bloomberg hírügynökség kedd délelőtt rövidhírben közölte, a miniszterelnök kész lenne lemondani, a BUX azonnal 300 pontot esett. Igaz, mostanra már ismét stabilizálódni látszik a helyzet. Az MTI által idézett Dresdner Kleinwort (a Dresdner Bank londoni befektetési részlege) arra figyelmeztet, hogy a forint és a helyi piacok a héten várhatóan "nyomás alatt lesznek".
Az üzletkötők szerint a piac rendkívül ideges a tüntetések miatt, s a belpolitikai helyzet rendezését várja. Mivel az utcai események kimenetele egyelőre kiszámíthatatlan, ez negatívan hat majd mind a részvénypiacra, mind a kötvénypiacra és a magyar valutára. Igaz, az ármozgás valószínűleg nem lesz számottevő.
A német lapok egyébként a problémák közül egyértelműen az állam eladósodottságát emelik ki. Szinte kivétel nélkül megemlítik: míg Gyurcsány a választások előtt még a 4,7 százalékos államháztartási hiányt is reális célnak tartotta, addig júniusban már azt jelentette be, hogy az valószínűleg 10 százalék fölé emelkedik majd.
Ezzel együtt néhány elemző óvakodik attól, hogy a kialakult helyzetet kizárólag a mostani kormány nyakába varrja. "A gazdaság állapotáért nem csupán a Gyurcsány-által két éve irányított szociáldemokratákat, hanem a konzervatív oldalt is terheli a felelősség. Az Orbán-kormány 1998 és 2002 között ugyanígy csődöt mondott, ezért Gyurcsány visszalépése sem hozna javulást" - írta kedd reggel az egyik legnagyobb példányszámú német politikai napilap, a liberális Süddeutsche Zeitung publicistája. Hozzáteszi: "Gyurcsánynak arra szól a mandátuma, hogy szanálja az országot, és ezt végre meg is kell tennie. Most már senkinek sem kell kerülgetnie a forró kását, a miniszterelnök pedig a következő választáskor kapja meg megérdemelt büntetését."
Az újság kiemeli: míg Magyarország nyolc éve a posztszocialista országok között "élenjáró példaképnek" számított, addig ma az utolsó a sorban. Ennek oka, hogy - néhány privatizáción kívül - egyetlen nagy reformot sem mertek véghezvinni a döntéshozók, sőt, az állami kiadások egyre nőttek, hívja fel a figyelmet az elemző.
Wéber BalázsMenedzsment Fórum