A magyarországi cégek is veszélyben vannak
[ajanlo=1361][igazitas=right/]A PSZÁF természetesen nem szól bele az ügyfelek döntésébe, nem is teheti meg ezt. Ám kéri az érdeklődőket, hogy alaposan tájékozódjanak az akciós, különleges megtakarítási lehetőségek minden feltételéről, költségéről. Vegyék számításba, hogy a választott befektetési alap rossz teljesítménye vagy az árfolyam kedvezőtlen alakulása esetén akár rosszabbul is járhat az ügyfél, mintha hagyományos betétbe helyezte volna el pénzét.
EU-s feketelista
A nemzetközi szervezett bűnözés szereplői közül a legképzettebbek általában több diplomás és több nyelvet beszélő, nem ritkán banki szakemberek vagy közgazdászok, az ugynevezett "fehér galléros" bűnözők. Hihetetlen tárházával rendelkeznek a különböző trükköknek, amelyek nem ritkán még alaposabb utánajárást követően is törvényesnek tűnnek.
Előszeretettel működnek a befektetési piacon, legyen szó pénz "fialtatásáról" meghökkentő kamatok ígéretével, vagy éppen telek-, lakás- illetve cégspekulációkról. Az Európai Unió országainak állami pénzügyi felügyeletei rendszeresen frissített "Figyelmeztető közlemény"-ben teszik közzé a feketelistát azokról a "befektetést kínáló cégekről", amelyek felügyeleti engedély nélkül, nem ritkán "fantomként" végzik tevékenységüket.
A PSZÁF is rendszeresen közli ezt a listát a tőkepiaci résztvevők és a befektetők számára. A dokumentum tartalmazza azokat az EU-s székhellyel rendelkező, valamely tagország cégbírósága által bejegyzett gazdasági társaságok nevét, amelyek jogosulatlanul, illetve az illetékes felügyeleti hatóság engedélye nélkül kínálnak befektetési szolgáltatást az Európai Unió területén.
A PSZÁF felhívja a befektetők és a tőkepiac szereplőinek figyelmét arra, hogy a listán szereplő gazdasági társaságok felügyeletét nem látja el. Ezen felül arra is rámutat, hogy a felsorakoztatott gazdasági társaságok által kínált üzletek fokozottan kockázatosnak tekinthetőek.
A magyarországi cégek is veszélyben vannak
A listán szereplő cégek között található a Benson & Raymond Acquisitions, Goldman Taylor Associates, Oakmont Financial Mergers, Natonwide Merger & Acquisitons. A Finanzmarktaufsicht (FMA) - osztrák felügyelet felhívása szerint engedély nélkül végeznek pénzügyi, illetve befektetési szolgáltatási tevékenységet Ausztria területén, de más országokból is érkeztek panaszok nevezett cégre vonatkozóan.
A társaságok több esetben arra hivatkoznak, hogy engedéllyel rendelkeznek az alábbi hivataloktól, melyek közül egyik sem legális amerikai pénz- vagy tőkepiaci hatóság: International Regulatory Commission; International Exchange Regulatory Commission; International Compliance Commission.
Az Eurofinance - Kelet-Európában Hermes & Janus s.r.o. - a listán egyelőre az egyetlen, a PSZÁF által is közzétett cég. Egy szlovák honlapon keresztül végez határon átnyúló engedély nélküli befektetési, illetve pénzügyi szolgáltatási tevékenységet. Ezeket magyar nyelven, magyar ügyfeleknek is ajánlja.
Szemán László
Menedzsment Fórum