5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szakértők szerint komoly fejlődés figyelhető meg a hazai szervezeteknél: az 50 főnél kisebb foglalkoztatók 31 százalékánál, az 50-100 főt foglalkoztatók 57 százalékánál, a nagyobb foglalkoztatók körében pedig 72 százaléknál dolgoznak előre kidolgozott HR-stratégia alapján. A HR-stratégiát alkalmazó, illetve az azt bevezetni tervező cégek aránya idén a 2006-os adatokhoz képest közel 10 százalékkal javult.

Mind gyakoribb a teljesítményértékelési rendszer(Mfor-montázs)

Idén az egy évvel korábbihoz hasonló arányban tervezik a cégek, hogy az üzleti eredményesség javítása érdekében HR-stratégiát fognak alkalmazni a szervezetükben. Ugyanakkor több cég már 2007 elején bevezetette a módszert – derült ki a DGS Global Research Országos HR Benchmark Felmérésből, melyben a magyarországi emberierőforrás-gazdálkodást vizsgálták.

A vállalatok humánpolitikai stratégiájának tartalmát vizsgálva 271 válaszadóból 114 vallotta, hogy tudatosan értékeli a munkatársak teljesítményét és ugyanennyien fejlesztik munkaerő-bázisuk méretét, valamint teljesítményét. Örvendetes, hogy 41 százalékuk kifejezetten erős fókuszpontként tekint a munkaerő-tervezésre, de hasonló az aránya azoknak, akik fontos szempontnak tartják a vállalat motivációs politikáját. Érdekesség, hogy 2007-ben már a megkérdezett munkáltatók 63 százaléka tartja saját HR-stratégiája részének a pályakezdők foglalkoztatását, illetve alkalmaz valamilyen gyakornoki rendszert a mindennapok során.

A résztvevő HR-szakemberek többsége komoly megtartó és motiváló tényezőként tekint a béremelésre, a bérstruktúra alakítására. A válaszadók fele fókuszál a bérezés során az egyéni teljesítmény elismerésére, illetve további jelentős részük a szervezet teljesítményéhez, valamint az inflációhoz igazodó javadalmazási rendszer kidolgozására.

Valamennyi vizsgált szervezet összevont adatai szerint ma az egyéni bérekre ható szempontok az egyéni teljesítmény, a munkakör piaci értéke, a munkakör szervezeten belüli értéke, a szervezeten belül eltöltött munkaviszony, ugyanakkor a válaszadók töredéke mondta befolyásoló tényezőnek az alkalmazottak életkorát, kompetenciáját, vagy akár képzettségét.

Kiemelkedően pozitív eredménye a felmérésnek, hogy a szakemberek bevallása szerint több mint 50 százalékuknál alkalmaznak teljesítménybérezést annak ellenére, hogy elsősorban a szellemi munkakörök esetén komplex háttértámogatást igényel annak kivitelezése. Érdekes tény ugyanakkor, hogy 15 százalékuknál a teljesítménybérezést csak a vezetőkre terjesztették ki.

A teljesítményértékelési rendszereket ma már a magyar piacon helytálló vállalatok 64 százaléka használja a teljesítménybérezés megvalósításához, további 15 százalékuk pedig a jövőben tervezi a teljesítménymérésre alkalmas értékelési rendszer bevezetését. Kifejezetten a teljesítménymenedzsmentre fókuszáló cégek túlnyomó része az 5000 fő feletti foglalkoztatók közül kerül ki, a legnagyobb ezt bevezetni tervező cégek köre pedig az 50 fő alatti kisvállalkozások köréből kerül ki.

A munkakörök értékelése kapcsán a felmérésből kiderült, hogy a cégek 62-65 százalékánál, van, illetve terveznek ilyen jellegű értékelési rendszert.

A válaszadók által képviselt szervezetek létszáma 2006. május 31.-e óta leginkább stagnált, de jelentős a létszáma azoknak, akik 5 százalék körüli mértékű létszámnövekedésről számoltak be. A munka világát érintő állami szabályzórendszer változása a megkérdezett szakemberek szerint csupán kismértékben rontotta a szervezetek gazdasági helyzetét, de jelentős volt azok aránya is, akik szerint egyáltalán nem befolyásolta a vállalat gazdasági eredményeit.

55 százalék válaszolt úgy, hogy tudatos bérpolitika mentén dolgoznak, további 11 százalék pedig a közeljövőben tervezi a bérpolitika kidolgozását.

A béren kívüli juttatások használata tekintetében is bíztató az összkép, hiszen vállalati kategóriánként meglehetősen koherens és széles juttatási palettáról árulkodik. A minden munkavállalónak járó TOP10 béren kívüli juttatás 50-5000 fős foglalkoztatóknál népszerűségi sorrendben a következő: az étkezési utalvány, a munkába járás térítése, az oktatás, a 13. havi fizetés, az üdülési csekk, a gyermekprogramok, a sportolás, a jutalom, az egészségpénztári kiegészítés, és a magánnyugdíj-pénztári tagdíj-kiegészítés. 50 fő alatt szervezeteknél a mobiltelefon és a prémium, míg 5000 fő felett a lakáshitel, saját termékek, valamint biztosítások jelentik a kedvelt cafeteria-elemeket.

Mint kiderült, a legsokszínűbb juttatási palettát a bankok és pénzügyi szolgáltatók, a HR szolgáltatók és az IT cégek nyújtják, a legkevesebbet ugyanakkor határozottan az elektrotechnikai iparág adja. Ezzel szemben bíztató tény, hogy már napjainkban is a cégek majdnem 40 százaléka nyújt béren kívüli juttatást dolgozói számára, ami óriási növekedési pályát mutat az elmúlt évek adataihoz képest.

A felmérés ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a kedvező tendenciákon túl melyek lesznek a jövő megoldandó problémái. A szakemberek megítélése szerint ugyanis a legnagyobb problémát - 58 százalékuk szerint - a motiválás, - 37 százalék szerint - a megfelelő bérezés és - 35 százalék szerint - a teljesítményértékelés jelenti számukra mindennapos feladataik során.

Garai Katalin

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!