Ez azt jelenti, hogy a Moody’s úgy ítéli meg, az FHB Nyrt. jelzálogleveleinek a megvásárlása a korábbinál alacsonyabb kockázatot jelent a befektetőknek. Elsősorban amiatt, hogy az FHB Bankcsoport helyzete a szövetkezeti hitelintézeti integrációhoz való csatlakozással megszilárdult, pénzügyi pozíciója – mindenekelőtt a fizetőképessége – javult, amit a Moody’s alig három nappal ezelőtti felminősítésével is elismert. E besorolások – a jelzáloglevelekével együtt – a közeljövőben még tovább javulhatnak, mivel a Moody’s további felminősítésre utaló felülvizsgálatot kezdett.
Nagy Gyula, az FHB Jelzálogbank vezérigazgatója
„Az FHB lakossági hitelkihelyezései 2016-ban 24,3 milliárd forintra nőttek, s az állami támogatási intézkedések, mindenekelőtt a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) hatására arra számítunk, hogy az idén még a tavalyinál is több jelzáloghitelt tudunk nyújtani. E kihelyezések alapvető forrását teremtik meg a Moody’s által ismételten felminősített jelzáloglevelek” – jelentette ki Nagy Gyula, az FHB Jelzálogbank Nyrt. vezérigazgatója.
Az utóbbi napok felminősítéseit a Moody’s azzal indokolta, hogy az FHB szorosabbá vált integrációja a magyar takarékszövetkezeti szektoron belül csökkenti az előző tulajdonosi keretek között korábban felmerült vállalatvezetési kockázatokat. Mindenekelőtt azt, hogy az FHB immár megkerülhetetlen tagja a takarékszövetkezeti integrációnak, a Takarék Csoportnak. Emellett az is sokat nyomott a latba, hogy erősödött az SZHISZ ellenőrzése a bank működése felett. Annak esélyét pedig, hogy az integráció mennyire képes támogatni az FHB-t, a Moody’s az eddigi mérsékeltről erőteljesre módosította. S közlése szerint a felminősítések sora akkor folytatódhat, ha az FHB fizetőképességi kockázata tovább csökken, a szervezeti átalakítás következtében pedig erősödik az együttműködés az FHB Jelzálogbank Nyrt. és a szövetkezeti hitelintézeti integráció között.