A táppénzes napok alakulását nehéz előre megbecsülni, az éves gyakorisággal jelentkező influenzajárványok is befolyásolják. Az az idő mindenesetre elmúlt, amikor a munkahely elvesztésétől való félelem miatt mentek tömegesen táppénzre az alkalmazottak. Sőt, épp emiatt inkább betegen is dolgoznak.
Az orvosok szerint míg a rendszerváltozás előtt szinte nem volt olyan dolgozó, aki egyszer-egyszer ne ment volna betegállományba akkor is, ha éppen nem volt semmi baja, manapság a legnagyobb járványok idején sem tapasztalható tömeges táppénzigény. A megkérdezett szakemberek azt mondják: lényegében megszűnt az orvos-beteg közötti összekacsintás, a doktorok többsége inkább amiatt aggódik, hogy nagyon sokan indokolt esetben sem mennek betegállományba.
Az emberek jobban tartanak a munkahelyük elvesztésétől, mint egy-egy betegség szövődményeitől - állítja egy fővárosi háziorvos. Tapasztalatai szerint a gazdasági társaságoknál dolgozók kevésbé veszik igénybe a betegállományt, mint a közszférában tevékenykedők.
További fontos tényező a vizitdíj bevezetése. A több mint 20 százalékkal csökkent orvos-beteg találkozások egyik következménye, hogy azok, akik egy-egy könnyű megfázással is felkeresték a doktorukat, most nem teszik, közülük is kevesebben mennek el - orvosi javallatra – pihenni, írja a Napi Gazdaság.