Az Európai Unióban továbbra is jó a konjunktúra, Németországban, Magyarország legfőbb felvevőpiacán pedig kifejezetten robusztus a növekedés. A GKI elemzése szerint a közép-európai országok megragadták ezt a kedvező exportlehetőséget, amelyhez járul a belföldi fogyasztás ugrásszerű emelkedése, így gazdasági növekedésük látványosan gyorsul. Magyarország a szükségszerű kiigazítás miatt most kimarad ebből, bár az exportképes ágazatok eredményesen kihasználják a konjunktúrát.
A tavalyi közel 4 százalékos növekedés után 2007-ben a magyar gazdaság 3,2 százalékos ütemre lassul. Az ipari termelés 9 százalék körüli mértékben emelkedik. Az építőipar teljesítménye a tavalyi csökkenés után szerényen, 3 százalékkal nő. Egyes üzleti szolgáltatások (belföldi idegenforgalom, közúti tranzitszállítás, gazdasági tanácsadás) gyorsan bővülnek, a közszolgáltatások viszont inkább stagnálnak vagy mérséklődnek.
Mérséklődik az infláció
A GKI prognózisa szerint az export 18 százalékkal, az import 15 százalékkal bővül 2007-ben, az áruforgalom hiánya a 2006. évi kétmilliárd euróról 2007-ben egymilliárd euróra mérséklődik. Ezzel a magyar gazdaság teljes (szolgáltatásokat is tartalmazó) külkereskedelmi mérlege egyensúlyba kerül. A folyó fizetési mérleg hiánya - főleg a külföldi cégek jelentős profitrealizálása miatt - 4,5 milliárd euróra csökken a tavalyi 5,3 milliárdról. Mivel a nettó EU-támogatások az áthúzódó projektek miatt közel 1,5 milliárd eurót fognak jelenteni, a külső finanszírozási igény hárommilliárd euróra, a GDP 3 százaléka alá mérséklődik.
Az infláció csak átmenetileg gyorsult, áprilistól enyhén, szeptembertől erőteljesen mérséklődik - állapítja meg a kutatóintézet. Az év első nyolc hónapjának átlagos inflációja 8,3 százalék körül lesz, de az utolsó négy hónapban az árak emelkedése átlagosan 4,8 százalékra süllyed. (Tavaly a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek.)
A vártnál jobban csökkennek a reálkeresetek
A nominális bruttó keresetek a tervezettnél gyorsabban, 7,5 százalékkal emelkednek, miközben a tervezettnél magasabb, 7 százalékhoz közeli lesz az infláció is. Az üzleti szféra bérnövekedése 8,5 százalék körül alakulhat, a költségvetési szektor bérdinamikája (a második félévben megvalósuló 8 százalékos béremelés nyomán) 6 százalékhoz közelíthet. Bár a bruttó és a nettó keresetek közötti, az első negyedévben 6,2 százalékos olló az év során jelentősen mérséklődni fog, de így is a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható.
A GKI elemzése szerint a munkaügyi kapcsolatok szabályainak szigorítása, a minimálbér duplája utáni járulékfizetés bevezetése, az ellenőrzések fokozása és az egészségügyi ellátás ténylegesen befizetett járulékhoz kötése nyomán szerény, de egyértelmű "fehéredés" indult meg a gazdaságban.
Májusban főleg a gyors bérkiáramlásra hivatkozva maradt el a jegybanki alapkamat csökkentése, erre azonban júniusban már nagy valószínűséggel sor kerül, állítják a GKI kutatói. Az év végére a jelenlegi 8 százalékos alapkamat 6-6,5 százalékra süllyed. A forint tartósan erős marad, éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű. A befektetők a magas kamatot továbbra is kedvezőnek fogják ítélni.