2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2002-ben a külföldről kiinduló magyarországi vállalatfelvásárlások száma alig változott az előző évhez képest, ugyanakkor nőtt a Magyarországról kiinduló tranzakciókszáma - derül ki a PriceWaterhouseCoopers Fúziók és felvásárlások Közép-Kelet-Európában című felméréséből.

2002-ben 78 külföldről indított magyarországi befektetés történt, míg 2001-ben 76 volt ezek száma. Ugyanakkor míg 2001-ben mindössze három Magyarországról kiinduló tranzakció történt, 2002.ben ezek száma hétre emelkedett.

A külföldi befektetők közül tavaly is a németek voltak a legaktívabbak Magyarországon: 20 lezárt tranzakciót hajtottak végre. Őket követték az osztrákok 11, majd az amerikaiak 6 lezárt ügylettel. Továbbra is fontos befektetőként említi a tanulmány az olasz és a francia befektetőket 5-5 lezárt tranzakcióval.

Az iparágakat tekintve a legtöbb befektetés a termelő szektorba történt, az összes tavalyi befektetés 17 százaléka ide irányult. A második legjelentősebb terület az élelmiszeripar, ahol a 2001-ben lebonyolított 10 ügylettel szemben tavaly 24-et hajtottak végre. A harmadik legfontosabb szegmensben, a pénzügyi szektorban az ügyletek száma azonos szinten maradt az egy évvel korábbival. Regionális összehasonlításban kiemelendő még a gyógyszer- és a vegyipari szektor, ahol 18 tranzakciót hajtottak végre.

A felmérésből kiderül, hogy a közép- és kelet-európai régió egyes országaiban eltérő mértékben mutatkoznak meg a globális trendek, nevezetes az M&A tevékenység világméretű csökkenése. A régióban Oroszországban és Lengyelországban nőtt leginkább a vállalatfelvásárlások száma, a fejlettebb gazdaságok - például Magyarország - szorosabban követik a globális trendet - áll a tanulmányban.

Általános tendencia a régióban, hogy csökken a tranzakciók értéke. A kilenc vizsgált közép-kelet-európai országban, Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Romániában, Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában és Magyarországon a 2001-es 24 millió dollárról 19 millió dollárra csökkent az egy tranzakcióra jutó érték és csökkent a belföldi ügyletek aránya is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!