Az intézmények a kórházi napidíj kiegészítéseként kapják meg a pénzt, hogy ez pontosan mennyi lesz, még nem tudni, mondta Horváth Ágnes, egészségügyi miniszter. A célzott támogatás a betegek komfortérzetének javítását szolgálja - hangoztatta, és példaként említette, hogy van olyan kórház ahol a napi étkezésre fordított összeg nem éri el a 300 forintot sem.
A miniszter közölte azt is, hogy a jövő héten szakértői testületet hív össze, amelynek két hete lesz arra, hogy javaslatot dolgozzon ki a kórházi ellátás színvonalának minimumairól. "Elő kívánjuk írni, hogy mi az az étkezés, mi az az ellátás, amely teljesen világosan jár minden betegnek" - mondta. Horváth Ágnes hozzátette, ezt olyan részletességgel kell elkészíteni, hogy kiterjedjen arra is hányszor kell friss zöldséget és gyümölcsöt kapnia a kórházban fekvő betegnek. Mindezt a miniszter tervei szerint rendeletben is szabályozni fogják.
Az egészségügyi miniszter kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy az egészségügyi intézmények között elosztásra kerülő 25 milliárd forintból a mentőszolgálat arra kap kétmilliárd forintot, hogy folytatódjon a mentési és a betegszállítási feladatok szétválasztása.
Időarányosan ez a 25 milliárd forint volt most felosztható. "Ahelyett, hogy azt kérdeznék, hogy miért nem 1500-2000 milliárd forintot osztunk föl, talán örülnünk kéne annak, hogy itt van ez a 25 milliárd" - fogalmazott, utalva Mikola István (Fidesz) pénteki nyilatkozatára, amelyben felszólította az egészségügyi kormányzatot, hogy az egészségbiztosítási kassza teljes többletét - mintegy 50 milliárd forintot - adja vissza az intézményeknek.
A tárcavezető szavai szerint Mikola István minisztersége idején az volt a szokás, hogy az állam újabb és újabb pénzeket tett bele az egészségügy kasszájába, amit a kórházak soha nem vettek észre. 17 év óta először nyílt lehetőség arra, hogy többletet tudjanak felosztani az intézmények között - mondta Horváth Ágnes.