4p

Az FHB Jelzálogbank december 28-ra rendkívüli közgyűlést hívott össze, amely a közgyűlés tavalyi határozatának módosításával felhatalmazná az igazgatóságot arra, hogy a bank alaptőkéjét legfeljebb az alaptőke 67,5 százalékával egyenlő összeggel, de névértéken maximum 4,450 milliárd forinttal felemelje. A felhatalmazás két évre szól - derül ki a hitelintézet BÉT honlapján pénteken közzétett előterjesztéseiből.

A tavalyi határozat az alaptőke 25 százalékával, maximum 1,650 milliárd forinttal történő tőkeemelésre adott felhatalmazást az igazgatóságnak ugyancsak kétéves időtartamra.

Az előterjesztés az előzményekről kifejti, hogy a jelzálogbank és az FHB kereskedelmi Bank tagjává vált a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének (SZHISZ), a szabályozási környezet változása okán új üzleti lehetőségek nyílnak a jelzálogbank klasszikus alaptevékenysége, a refinanszírozás számára.

Ismerteti továbbá, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2016. január 1-jétől a tőkekövetelmények kalkulációjára vonatkozó szigorúbb számítási módok bevezetését írta elő, amivel a még meglévő 3 éves felkészülési időt 2,5 hónapra rövidítette. Az MNB emellett az FHB Jelzálogbank által vezetett csoportra szubkonszolidációs alapon történő tőkemegfelelést is előírt. Ez azt jelenti, hogy a két, integrációhoz csatlakozott FHB társaságot a többi szövetkezeti hitelintézettől eltérően, egyedi módon, saját tőkemegfelelés terheli.

Az MNB 2015. október 19-én kezdte meg az FHB Jelzálogbanknál a felügyeleti tőkekövetelményre (SREP) vonatkozó felülvizsgálatát, amelynek során a 2015. szeptember végén hatályosnál magasabb SREP rátát is megállapíthat. Az alkalmazandó SREP ráta értékét az MNB évenként felülvizsgálja, jövőbeni mértéke a jelenleg folyamatban lévő 2015. évi, valamint a további évek soron következő felülvizsgálatok miatt bizonytalan, a törvény által előírt keretben, 100-250 százalék között változhat.

A hitelintézeti törvény szerint a hitelintézeteknek tőkefenntartási puffert kell képezni, melynek mértéke a 2016. január 1-je és 2016. december 31-e közötti időszakban a teljes kockázati kitettség 0,625 százaléka - ismerteti az előterjesztés.

A 2015. szeptember 30-i adatok alapján, figyelembe véve a szabályozás változásait, 2016. január 1-jétől az FHB Csoport konszolidált elsődleges alapvető (CET1) tőkeelemeinek összege közel 19 milliárd forinttal csökken, míg a csoport tőkemegfelelési mutatója 11,53-ról 9,66 százalékra mérséklődik úgy, hogy a bankcsoport tevékenységében illetve működésében semmilyen kedvezőtlen irányú, vagy a kockázatokat érdemben növelő változás nem következett be.

A jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutató (JMM) 2016-tól történő bevezetése nem csak a szövetkezeti hitelintézeti integráción belül, hanem más piaci szereplők irányába is új üzleti lehetőséget jelent az FHB Jelzálogbank számára.

A szövetkezeti hitelintézeti szektor lakossági jelzáloghitel állománya, illetve korábbi középtávú pénzügyi előrejelzések alapján 2016-ban közel 50 milliárd forint, azt követően 100-120 milliárd forint refinanszírozási igény merül fel az integrációban (az FHB Bank Zrt. nélkül).

Az integráción kívüli piaci szereplők felé 60-100 milliárd forint új refinanszírozási igényt szolgálhat ki az FHB, ami 2017-ben - amennyiben a JMM mutató elvárt szintje az induló 15-ről 30 százalékra változik - az új szereplők piacra lépése mellett is akár másfélszeresére emelkedhet, és középtávon reális célkitűzés a 10 százalék körüli piaci részesedés fenntartása.

A JMM mutató bevezetésének hatására újraéledő refinanszírozási piacon a megcélzott 10 százalék körüli piaci részesedés elérése és megtartása esetén a jelzálogbank refinanszírozási hiteleinek állománya 5 év alatt évente átlagosan 26-27 százalék körüli - 2016-ban és 2017-ben ennél magasabb - bővülést érhet el.

A refinanszírozott és saját hitelek ismertetett mértékű bővülése, figyelembe véve a CRR rendelkezéseit, az FHB Bankcsoport számára az MNB által jelenleg meghatározott SREP rátát és a 2016-2020 között a hitelintézeti törvény alapján és várhatóan előírásra kerülő tőkepuffereket is, a SREP ráta mértékétől függően nagyságrendileg akár 30-42 milliárd forint tőkekövetelményt is generálhat a 2015 végére várható állapothoz képest - írja előterjesztésében a hitelintézet.

Az FHB felhívja a figyelmet: a javasoltnak megfelelő mértékű tőkeemelés jelentős hígító hatással jár és alkalmas lehet arra, hogy nagy mértékben átalakítsa a jelzálogbank tulajdonosi szerkezetét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!