4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába csak 2013 elejétől kötelezte a kormány a szolgáltatókat az áram árának csökkentésére, az uniós statisztika szerint enélkül is csökkent az egységár. És ezzel a változással hazánk nem sok országgal alkot csoportot közösségen belül.

Az Eurostat hétfőn tette közzé a lakossági gáz és áram adókkal növelt árának tavalyi második negyedévére vonatkozó statisztikáját, mely az előző évhez mért változásokat is tartalmazza a nemzeti valutában és euróban is kifejezett egységárak mellett.

Magyarország előkelő helyen

Először az áram árát nézve az látszik, hogy átlagosan mind az Unióban, mind az euróövezetben jelentősebb emelkedés következett be 2011 és 2012 második negyedéve között. A 27 tagállam átlagában 6,6, a 17 euót használó országban pedig 6,1 százalékos drágulást hozott a vizsgált egy év. Ezen belül nagy szórás figyelhető meg a tagállamok között, de hazánk igen előkelő helyet foglal el - a kormány rezsicsökkentő akciója nélkül is. A rezsicsökkentés miatt az mfor.hu pont ma reggel vizsgálta meg az árak alakulását, a mostani statisztika fényében már nem annyira meglepő, hogy az áram árának 10 százalékos csökkentésével 6 százalékkal kevesebbet is fizetünk érte, mint 2010-ben tettük.

A tagállamok körében egyébként mindössze 3 olyan ország volt, ahol csökkent a lakossági áram egységára. Svédországban 4,7 százalékkal lett olcsóbb, Magyarországon 1,9 és Finnországban 0,9 százalékkal. És ez a nemzeti valutákban mért árak változását vizsgálja, tehát még azt sem lehet elmondani, hogy a forint-euró árfolyam vizsgált időszakban bekövetkezett változásának lenne köszönhető ez a kiugróan jó statisztikai adat.

Euróban számolt egységárat nézve egyébként nem állunk túl rosszul, hiszen 2012 második negyedévében 15,6 euró volt egységnyi lakossági áram fogyasztói ára, ami 27 tagállam vonatkozásában a 8. legalacsonyabbnak számít. A legdrágább Dániában (29,7 euró), Cipruson (29,1 euró) és Olaszországban (23 euró). Túlzott örömködésre ok viszont nincsen, hiszen ahogy korábban már kiszámoltuk, a magyar, euróban kifejezett minimálbérből meglehetősen kevés egységnyi áramot lehet venni. Pontosabban az ötödik legkevesebbet, tehát összességében fizetéshez mérten drága a magyar áram.

De visszatérve a változásokra, az általunk elkészített rangsor másik végén Ciprus, Görögország és Olaszország áll sorrendben 20,6, 14,5 és 11,2 százalékos drágulással. A régiónkban egyébként Romániában 4,4, Csehországban 3,6 és Szlovákiában 0,7 százalékos emelkedésről ad számot az uniós statisztikai hivatal.

(az adott ország fizetőeszközében számolt árak változása)

Gáz árában már nem vagyunk sem jobbak, sem rosszabbak másoknál

Az Eurostat szerint 2012 második félévében fizetőeszközünkben számolva a gáz ára 8,6 százalékkal lett magasabb az árak az egy évvel korábbi időszaknál. Ezzel pedig a középmezőnybe került hazánk, miközben az uniós és az eurózónás átlag is egyaránt 10,3 százalékos drágulást mutat (persze a saját fizetőeszközben, vagyis euróban).

Az adatokkal rendelkező országok többsége esetében jelentős mértékű drágulás volt, melyek közül is kiemelkedő Lettország 21,1 százalékos áremelkedéssel. Őt követi 18,5 százalékkal Észtország, 17,8 százalékkal Bulgária és 15,6 százalékkal Portugália.

A készített rangsorunk másik végén pedig egyedüliként Szlovénia áll, ahol 7,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni a lakossági gázért 2012 második negyedévében, mint egy évvel korábban.

Ha a régiónknál maradunk, akkor a magyar 8,6 százalékos áremelkedés nem kirívó. Csehországban ugyanis 12,4 százalékkal fizetnek többet a háztartások, Lengyelországban 10,7-tel. Ugyanakkor a románok "csak" 4,4 százalékkal adtak többet a gázért, a szlovákok pedig egy szerény 0,4 százalékos drágulást voltak kénytelenek kigazdálkodni. 

(az adott ország fizetőeszközében számolt árak változása) 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!