Gazdasági bűnözők: luxuskörülmények közül üzennek
Hazánkban rendkívül súlyos, felderített gazdasági bűncselekmények gyanúsítottjai szabad lábon szaladgálnak. Házi őrizetből, luxuskörülmények közül üzengetnek, nyilatkoznak. Az a kép alakult ki a közvéleményben, hogy bizonyos összeghatár fölött eltussolják az ügyeket. Véleménye szerint mit kellene tenni annak érdekében, hogy visszakapjuk a jogbiztonságba vetett hitünket?
Hónig Péter:
- A becsületesség és a tisztesség ma nem számít erénynek Magyarországon. Ameddig ezen nem tudunk változtatni, nem várhatunk számottevő javulást a közéletben. A legmagasabb szintű vezetői példamutatás lenne az egyetlen eredményes módszer.
Lepsényi István:
- Fő problémának a különböző bírósági szinteken meghozott döntések gyakori eltérését, ugyanannak a cselekménynek esetenként homlokegyenest eltérő megítélését tartom. Egy egységesebb jogalkalmazásnál elkerülhető lenne a "bűnöző - ártatlan áldozat" közötti átjárás.
Dr. Poór József:
- Általánosan elismert tény, hogy Magyarországon emelkedik a fehérgalléros bűnözés aránya. Lehetetlen rálátást nyerni a szövevényes, például akár pályázatokkal kapcsolatos visszaélésekre.
Ez sajnos egy ördögi kör. Az a menedzser, aki tisztességes marad, úgy érezheti: "Ha nem fogadom el az ajánlatot, más megteszi, és én tönkremegyek". Minden ágazatban vannak szakmai szövetségek: ezek feladata lenne fokozott figyelmet fordítani az etikus üzleti magatartásra. A példamutatás a legtöbb, ami megtehető.