Előbb ingyenes, majd fizetős modell
"A jövő majdnem biztos, hogy sok platform egymás melletti párhuzamos működését fogja hozni. Egyebek között mobiltelefonon, interneten, kábelen fognak eljutni a jelek az előfizetőkhöz, és azok nyernek majd, akik árérték arányosan a legjobb szolgáltatást adják" - hangsúlyozta László Géza, az Antenna Hungária vezérigazgatója az Institute for International Research közelmúltbeli konferenciáján.
Mint arról korábban az mfor.hu is beszámolt, hogy a háztartásoknak jelenleg mintegy 52 százaléka rendelkezik kábeltévével, 13 százaléka műholdon keresztül veszi az adást, míg mintegy egyharmaduk földfelszíni, analóg műsort néz és tetőantennával fogja a jeleket. Jelenleg az országban 3 analóg földfelszíni televíziós adás van, s 6 országos rádió működik.
A digitális televíziózásra történő átállás küszöbén kérdés, miként tehető üzletileg sikeressé a technológia bevezetése Magyarországon. Európában az első bevezetési hullám például egyértelműen megbukott, s csak az ingyenes csatornákra épített modellel sikerült áttörést elérni. Ennek természetes velejárója, hogy a tartalom idővel fizetőssé válik.
A sikeres átállásban fel kell mérni azt is, hány csatornát bír el a reklámpiac. Szükséges a mobiltévé üzletág integrálása is a szolgáltatásba, fejtette ki az Antenna Hungária vezérigazgatója.
Megpályáztatják a frekvenciákat
Korábbi információk szerint Magyarország számára akár 30-40 földfelszíni sugárzású digitális televízió- és több új rádiócsatorna működtetésére is lehetőség nyílik. Erről nyáron Genfben, a nemzetközi frekvencia-értekezleten döntöttek.
A kormányzatnak a konferencián megkapott frekvenciákat pályáztatni kell: az ORTT hamarosan meghirdetheti az országos multiplexekre szóló pályázatait. Az a jövő zenéje, hogy erre mikor kerülhet sor. Annyi biztos, hogy az analóg műsorszórást legkésőbb 2012-ben nyugdíjazni kell.
Nagy V. Zsuzsa
Menedzsment FórumKapcsolódó anyagok:
Mobiltévében erősít a TV2 Ötezerért kínál IPTV-t a T-Online Már Szlovákiában is nyomul a Digi Tv Két-három éven belül indulhat a digitális televíziózás Szabad az út a hazai digitális tévézés előtt