A kis- és középvállalatok eddig, ha vezetőiket akarták fejleszteni, leggyakrabban befizették őket egy vezetői tréningre, ahol 10-12 fős csoportokban 2-3 nap alatt hallottak arról, mi is az az empowerment, vagyis felhatalmazó menedzsment, hogyan is kell jól delegálni, milyen motivációs eszközök vannak, és mikre figyeljen egy jó vezető.
A tréningen egyrészt mindenki ugyanazt kapja, azaz például hiába delegál jól, ezt is végig kell hallgatnia, és lehet, hogy mondjuk nehezen ad negatív visszajelzést, ennek fejlesztésére mégis kevesebb idő jut, mint szeretné. Másrészt pedig a 2-3 nap eltelte után sokan hiába fogadkoztak, nem sok mindent valósítanak meg az elhangzottakból.
Ilyenkor jól jöhet egy business coach, aki nem általánosságban beszél a vezetői képességek fejlesztéséről, hanem a vezetőt épp az aktuálisan felmerülő kérdéseiben támogatja.
A kkv-knál dolgozó főnököknek nincs olyan példakép lehetőségük (role-modell), mint egy nagy multinacionális vállalatnál. A kkv tulajdonos ügyvezetője legtöbbször nem lát maga előtt napi szinten olyan vezetőket, akiktől el tudna lesni vezetői készségeket, képességeket. Ezért is érdemes coachot fogadniuk, hiszen egy külső segítő jobban látja a "szintet" más vállalatoknál.
Munka-magánélet egyensúly
A business coachok térnyerése a kkv-knál még egy jelentős tényezővel magyarázható. A kisebb cégek vezetői általában nehezen tudják megoldani a munka-magánélet egyensúly megteremtését. Akik a cég tulajdonosai és ügyvezetői is egyben, sokszor akár éjjel és hétvégén is dolgoznak - talán még lelkiismeretesebben, mint a nagy multik vezetői.
A business coachok általában olcsóbban vállalnak megbízást ebben a szektorban, mint a multiknál. Ennek két oka is van: az egyik nyilvánvaló magyarázat a keresleti oldal fizetőképessége, másrészt viszont a legtöbb coach szívesebben dolgozik, ha azt látja, hogy rövidebb idő alatt látványosabb sikert lehet elérni.
Ez a kkv-kra különösen igaz, hiszen itt hamarabb jöhet a siker, mert kevésbé bürokratikus a szervezet, azaz gyorsabban meg tud valósítani az ügyfél bizonyos változtatásokat.
Ha a coachee (akit tréningeznek) a tulajdonos-ügyvezető, akkor nem kell a coaching során feltáruló újabb ötletek megvalósítását hosszú procedúrán keresztül jóváhagyatnia egy távoli, külföldi tulajdonossal, hiszen ő maga tudja meghozni a döntéseket.
Komócsin Laura
Az International Coach Federation magyar tagozatának elnöke