3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A hazai vállalkozások 63 százaléka belföldi pénzintézettől venne fel banki hitelt további működésének finanszírozására, állapítja meg a GfK Hungária 2007-es GPASZ tanulmánya. Az mfor.hu Heti Diagram sorozata számára készült elemzésből az is kiderül, hogy az állami vagy uniós támogatású hitelek, valamint a tagi kölcsön lehetősége csupán közel minden ötödik cég tervében szerepel.

A GPASZ tanulmány 2007-es adatai szerint a hazai vállalkozások legnagyobb arányban (közel 63 százalék) a belföldi pénzintézettől történő banki hitelfelvételt fontolgatják, ha működésük jövőbeli finanszírozásáról kell döntést hozniuk. Az e pénzügyi megoldásban gondolkodó vállalkozások aránya a legmagasabb (701-4000 millió forint) árbevételt realizálók körében ennél is magasabb: közel 68 százalék.

A banki hitelkockázat szempontjából legkockázatosabbnak ( hitelképtelennek) minősített vállalkozások hatvan százaléka is ezt a lehetőséget említette a cég finanszírozásának megoldására.


Külföldi vagy nemzetközi banki finanszírozást mindössze a megkérdezett vállalatok 5,5 százaléka venne igénybe. Természetesen ez a finanszírozási forma főleg a nagyobb cégekre jellemző, a kisebb vállalatok közül csak nagyon kevés gondolkodik ezen a forrásbevonáson.

A második legnépszerűbb lehetőség a cégek körében az állami vagy EU-támogatású hitel (19,4 százalék), és hasonlóan kedvelt a tagi kölcsön lehetősége is (18 százalék). Az állami, illetve uniós támogatással bíró hiteleket a kutatás adatai szerint jellemzően a legkisebb, azaz 5-24 főt foglalkoztató, tízezernél kevesebb lakost számláló településeken telephellyel rendelkező vállalkozások részesítik előnyben.

A tagi kölcsön felvétele megoldásként szintén főként az 5-24 főt foglalkoztató, valamint az építőiparban tevékenykedő cégek vezetőiben merül fel a vállalkozás továbbfinanszírozása érdekében.

Meglepő módon a megkérdezett társaságok 14 százaléka kérne pénzügyi gondok esetén beszállítóitól hosszabb fizetési határidőt, azaz indirekt módon, forrásbevonás nélkül próbálná megoldani fizetési gondjait. Nyolc százalékuk az anyavállalattól várna segítséget, 6-6 százalékuk pedig belföldi befektetőt keresne, vagy saját tőkét emelne.

Érdekes képet mutatnak az egyes kiemelt ágazatokban tevékenykedő vállalkozások által preferált finanszírozási alternatívák.

Azon túl, hogy jellemzően minden cég a belföldi banki hitelt választaná működése további finanszírozásához, e lehetőséget legnagyobb arányban mégis a mezőgazdasági szektorban működő vállalkozások részesítik előnyben.

Állami, illetve EU-támogatású hitelért ugyanebből a célból leginkább az ipari és építőipari vállalkozások folyamodnának, míg a tagi kölcsön elsősorban az építőipari ágazatban merül fel opcióként, hajszállal megelőzve az ipart. Az anyavállalattól nehéz anyagi helyzetükben főként a kereskedelmi vállalkozások várnának finanszírozást.

Gfk Hungária Piackutató Intézet

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!