4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövőre csökkenhet a mobiltelefonról külföldre küldött rövid szöveges üzenetek, sms-ek, azaz az sms-roaming díjazása a mobilszolgáltatóknál, jelentette be tegnap Viviane Reding az Európai Unió hírközlési ügyekért felelős biztosa. A tavalyi évben a politikus kitartó munkájának köszönhetően már csökkentek a tagállamok közötti mobilhívások tarifái, de verseny még nem alakult ki ezen a piacon. A bürokrácia útvesztőiben még változhatnak az sms-díjcsökkentési tervek is. Mfor.hu háttér.

Tobzódhatunk az üzenetekben? (Mfor-montázs)

Nem hallgattak a szép szóra a mobilszolgáltatók, Viviane Reding, az EU kérlelhetetlen biztos asszonya most úgy tűnik megint az orrukra fog koppintani: kedden ugyanis bejelentette, hogy hasonlóan a tagállamok közötti mobilhívások árainak letöréséhez, az sms-ek szerinte irreálisan magas díjai ellen indít hadjáratot. A biztos szerint, az Unióban évente mintegy 2,5 milliárd sms-t küldenek a felhasználók roamingolás közben. A roaming sms-ek sok esetben tízszer annyiba kerülnek, mint a belföldön küldött szöveges üzenetek, ez pedig nem szolgálja sem a fogyasztók, sem pedig az Európai Unió érdekeit, mondta Viviane Reding.

Itthon hatszor drágább

Mint minden európai országban, így Magyarországon is lényegesen drágábbak az sms-roaming díjai, a belföldre küldött üzenet árainál: akár hatszoros eltérés is tapasztalható, ha összehasonlítjuk a tarifákat. A szolgáltatók korábban a magas végződtetési díjakra, azaz arra hivatkoztak, hogy a mobilcégek túl sokat kérnek a külföldön tartózkodó telefonra otthonról érkező sms célbajuttatásáért.

Árnyalja ugyanakkor a képet, hogy a magyarországi szolgáltatóknak is vannak külföldi "partnerhálózatai", amelyek fenntartói sokszor ugyanabba a cégcsoportba tartoznak, tehát - legalábbis az uniós biztos álláspontja ez -, a vállalatok extraprofitra tesznek szert az egységes belső piacon alkalmazott magas díjakkal.

A most bejelentett díjcsökkentés azonban nem megy egyik pillanatról a másikra. Maga Reding asszony is azt mondta, hogy 2009. július elsejéig lép életbe a valamennyi uniós szolgáltatót kötelező szabályozás. A hangszolgáltatások díjának csökkentése sem volt egyszerű menet: először 2005-ben vetődött fel, hogy az EU tehetne valamit az ügyben, végül a lépcsőzetesen végrehajtandó intézkedéseket 2007. szeptember elejére kellett bevezetniük a mobilcégeknek. Az EU illetékesei viszont már akkor azt mondták, hogy a hangszolgáltatások díjainak csökkentése volt az "ösvény kitaposása": ezentúl ezt az utat kell járniuk, ha az európai fogyasztók érdekében díjcsökkentéseket akarnak kikényszeríteni.

Hosszú az út

Az eljárás most is azzal kezdődik, hogy a biztos megteszi javaslatát a Bizottság felé. A Bizottság megtárgyalja az ügyet, kialakít egy végleges irányelv-, azaz uniós jogszabálytervezetet. Csak ez a folyamat tartott majd fél évig az előző mobilos intézkedéssorozat kidolgozásakor. A tervezet ezután a miniszterek tanácsa elé kerül, ahol a tagállamok hírközlésért felelős miniszterei vitatják meg azt. Mivel csak akkor lehet döntést hozni, ha mindenki egyetért a tervezet végleges formájával, várhatóan ez lehet a leghosszabb procedúra. Az előző "menetben" ez körülbelül nyolc hónapot vett igénybe. Azután már csak az Európai Parlament jóváhagyását kell begyűjteni, ami a hangszolgáltatások ügyében sikerült is alig több mint egy hónap leforgása alatt.

A jogszabályban természetesen időt kell hagyni a szolgáltatóknak is, ezért például a tavaly nyári intézkedés minden elemében igazából szeptember elejére valósult meg: az operátoroknak addigra kellett kötelezően "átrakni" Eurotarifára az ügyfeleket.

Valószínűleg a mobilcégek is megpróbálkoznak majd azzal, hogy lobbitevékenységükkel lassítsák a folyamatot. A hangszolgáltatások szabályozása kapcsán például azzal álltak elő, hogy nem igazságos az unió jogszabálytervezete, mert a déli országok rosszabbul járnak, mint az északiak. Akkor azt próbálták bizonyítani, hogy az olcsóbb telefonálás elsősorban az ő kárukra fog megvalósulni. Véleményük szerint ugyanis a roaming-szolgáltatásokat döntően a turisták veszik igénybe, az ilyen típusú "népvándorlás" pedig Északról Dél felé halad.

A most bejelentett intézkedéstervezet nyomán egyébként a szolgáltatók akár a "békés megoldás" lehetőségét is választhatnák, azaz saját maguk csökkenthetnék a díjakat az EU átlag nettó 29 eurocentről a közösség által "elvárt" 11-15 eurocentes sáv közelébe. Arra, hogy ez valószínűleg mégsem fog megtörténni, abból lehet következtetni, hogy Reding asszony egy éve szinte minden fórumon azt hangoztatja: ismét lépni fog.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!