2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szerb olajvállalatért folytatott versenyfutásban 20 millió euró döntött. A szerb közlemények szerint mindkét pályázó jóval a várt 100 millió eurós szint feletti ajánlatot tett.

A Beopetrol főként kőolajtermékek - benzin, gázolaj, fűtőolaj, PB és kenőolaj - forgalmazásával foglalkozik. Összesen 202, ezen belül Szerbiában 179 töltőállomásból álló hálózata van. A Beopetrol Szerbia nagyságra második kőolajtermék nagy- és kiskereskedője, hozzávetőleg 400 ezer tonnás éves értékesítéssel. Szerbiában még nincs külföldi szereplő az üzemanyag-forgalmazásban.

A Reuters beszámolója szerint a részvények közel 80 százalékáért az orosz Lukoil 207 millió eurót ajánlott, míg magyar vetélytársa 187 milliót fizetett volna a szerbiai piac 20 százalékával bíró vállalat részvényeiért.

Az ár az oroszok részéről 117 milliós vételárat és 85 millió euró tőkeemlést, míg a Mol ajánlata alapján 101 milliós részvényvásárlást és 84 millió eurós tőkeemelést tartalmazott.

A szerb privatizációs miniszter Aleksandar Vlahovic az eredményhirdetés után elmondta, hogy 30 napon belül le kívánják bonyolítani az ügylettel kapcsolatos összes adminisztratív teendőt, így egy hónap múlva már az új vásárlóé lehet a Beopetrol.

A Lukoil győzelme kapcsán a politikus kifejtette, hogy az egyik legnagyobb orosz olajipari vállalat jelenléte tovább erősítheti a szerb piacot. A mostani tranzakció folytán valódi piaci verseny alakulhat ki a legnagyobb cég a NIS és a Beopetrol között.

Az állami kézben maradó 9,53 százalékot a későbbiekben fogják eladásra hirdetni - fejtette ki a politikus.

Mint a kommentárok megjegyzik a lépés a szerb piac egyre nyitottabbá válását jelzi, hiszen a két legnagyobb szerbiai dohánygyárat is a napokban értékesítették.

Az ügyletnek Molra gyakorolt hatásával kapcsolatban Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője az MTI-Econak megjegyezte, voltak a piacon olyan aggodalmak, hogy ha a pályázaton nyer a Mol, az INA privatizációjával együtt túlterhelte volna magát. Hozzátette: a Mol egyébként az INA-n keresztül, valamint saját töltőállomásaival is be tud törni a szerb piacra.

Kapcsolódó anyagok
Vesztett a Mol a szerb privatizációban
Merre tart a közép-európai olajpiac?
Beopetrol: csak a Lukoil és a Mol versenyezhet - visszadobott görög ajánlat


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!