3p

A 10 milliárd forint feletti forgalommal rendelkező vállalatok főnökeinek éves szinten 20,2 milliós jövedelem ütötte a markát idén. A bérnövekedés hazánkban összességében 7,4 százalék volt, jövőre azonban szűk esztendőre számíthatnak a dolgozók. Mfor.hu tudósítás.

Összehasonlító táblázat az átlagos fizetésekről! Vonzó a hazai bérstruktúra

Csehország a gazdasági környezet tekintetében összevethető Magyarországgal, és szinte minden szempontból megelőz minket. Ugyanakkor a hazai bérstruktúrák vonzóak a befektetők szemszögéből. Míg Csehországban egy ügyvezető átlagosan 82 ezer eurós fizetésre számíthat, addig magyarországi kollégája csak 69 ezer euróra. A munkások egyébként mindkét országban az ügyvezetői fizetés mintegy tizedét keresik.

A vállalatvezetők számára a bérköltség és a munkatermelékenység aránya (egyfajta ár-érték arány) a döntő. Ebben a tekintetben Magyarország - a Nemzeti Bank adatai szerint - 2004 óta legalább részlegesen le tudta dolgozni a korábbi években felhalmozott hátrányát.

A kis- és közepes vállalatoknál a bérkülönbség már meghatározó jelentőségű lehet. Bulgáriában a bruttó havi átlagbér mindössze 180 euró, ezzel szemben Magyarországon átlagosan 640 euróval kell számolni. Ezt tetézik a társadalombiztosítási járulékok és az egyéb járulékos bérköltség, amely a térség legtöbb országában összességében eléri a közvetlen bérköltség mintegy harmadát.

Többet keresnek a külföldi cégeknél

Arra a kérdésre, fontos tényező-e a bérköltség a letelepedés szempontjából, a magyar vállalatok 49,3 százaléka válaszolt igennel, míg Csehországban csupán 38,6 százalékuk. A hátrányos szerkezetű térségekben - mint például Dél- és Kelet-Magyarországon - a bérköltség egyébként nagyobb súlyú tényező, mint például Budapesten, ahol a vállalatok csupán 19 százaléka jelölte meg a béreket a beruházás döntő tényezőjének.

A megkérdezett magyarországi német és egyéb külföldi érdekeltségű vállalatok foglalkoztatottainak jövedelme hozzávetőlegesen 50 százalékkal haladja meg az országos átlagot. Ez elsősorban a magasabb képzettségi követelményekre és a külföldi vállalatok jóval magasabb termelékenységére vezethető vissza.

Kevés a hazai szakember

A munkavállalók mintegy kétharmada részesül teljesítményfüggő mozgóbérben, amely - az ügyvezetők és vezető beosztású munkavállalók esetében - az alapbér akár egyharmadát is elérheti. A cégek azonban más kiegészítő juttatásokkal is "feljavítják" dolgozóik jövedelmét: több mint egynegyedük biztosít vállalati nyugdíj-előtakarékoskodást, és mintegy negyede vehet igénybe vállalati hiteleket.

A tanulmány a korábbi évekhez hasonlóan ismét igazolta, hogy nincs elég szakképzett munkaerő, sőt az előző évhez képest kis mértékben tovább romlott a helyzet. Ez annak is köszönhető, hogy egyre kevesebben tanulnak szakmunkásnak, és vonzóbbak a főiskolai, egyetemi végzettséget igénylő foglalkozások. Nagyjából minden negyedik vállalat panaszkodott az elégtelen kínálatra, a főváros környéki térségben pedig több mint 40 százalékos volt az elégedetlen cégek aránya.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!