Az Economist Intelligence Unit által kiadott, a BSA támogatásával készített tanulmány szerint a középmezőnyben elfoglalt helyezésen az IT-infrastruktúra tudatos fejlesztésével lehetne lényegesen javítani.
A tanulmány 66 országot mért fel azzal a céllal, hogy összehasonlítsa az egyes országok információs technológia iparági környezetét és meghatározza, azok milyen mértékben segítik elő az IT-szektor versenyképességét.
A lista élén most is ugyanaz a húsz gazdaság áll, mint tavaly, csak megváltozott a sorrend. Az első öt helyre három ország újonnan került: Tajvan, Svédország és Dánia. Az abszolút első helyen továbbra is az USA áll, a második Tajvan, a harmadik az Egyesült Királyság, majd Svédország és Dánia következik.
A tanulmány szerint Közép-Kelet-Európában az első öt helyen sorrendben Észtország, Szlovénia, Magyarország, a Cseh Köztársaság és Szlovákia végzett. A lista utolsó, 66. helyén Irán áll.
A tanulmány szerint Magyarország jól teljesít a humán tőke fejlesztése területén - a kutatás szerint a 66 ország között e tekintetben a 20. helyen áll. Az IT-infrastruktúrát illetően viszont nagy a lemaradása, ami azt jelenti, hogy fejlesztésekre lenne szükség.
A tanulmány alapján elsősorban a számítástechnikai eszközökre, szolgáltatásokra és szoftverekre költött összegek jelentős emelése, valamint a még szélesebb számítógép ellátottság és szélessávú internet-hozzáférés javítana Magyarország helyezésén.
A tanulmány szerint a versenyképességet előmozdító hat kulcsfontosságú tényező a következő: szakértelem, innováció-barát kultúra, világszínvonalú technológiai infrastruktúra, a szellemi tulajdont, mint például a szabadalmakat és a szerzői jogokat védő erős jogrendszer, a nyitott, versenyképes gazdaság. További feltétel az olyan kormányzati vezetés, amely megteremti az egyensúlyt a technológia támogatása és a piaci erők hatása között.
Az elemzés alapján azok az országok rendelkeznek a legkiválóbb teljesítményű információs technológiai iparágakkal, amelyek általában véve jól kezelik e hat versenyképesség-elősegítő tényezőt. A nagyteljesítményű IT-szektor a legfejlettebb országokban nemcsak a bruttó nemzeti termék több, mint öt százalékát adja, hanem a gazdaság egészének lendületet ad azáltal, hogy elősegíti a vállalatok és a dolgozók hatékonyságát és termelékenységét.