A munkavédelmi hét évente más és más munkavédelmi feladatra hívja fel a figyelmet, az utóbbi években például a veszélyes anyagokat, az építőipari sajátosságokat helyezte a figyelem középpontjába - írja az MTI.
Papp István, az OMMF elnöke elmondta, hogy manapság főként a munkaügyi ellenőrzésekre irányul a közfigyelem, pedig a munkabiztonsági ellenőrzések ugyanolyan fontosságú szakterületét jelentik az intézménynek. A munkabiztonsági jellemzők kedvezőtlenül alakultak azáltal, hogy kevesebb a tapasztalt szakmunkás, sok a területen alkalmaznak kis gyakorlattal rendelkező, kölcsönzött munkavállalókat - jegyezte meg.
Gádor János figyelmeztetett rá, hogy Nyugat-Európában a munkavállalók is komolyabban veszik a munkabiztonsági előírásokat, a munkaadók körében szintén nagyobb hagyományai vannak a követelmények betartásának.
A munkabiztonság európai szintű intézményrendszere lehetőséget ad a tagállamok szakembereinek a rendszeres együttműködésre, tapasztalatcserére. Ennek egyik módja az európai munkavédelmi hét. A rendezvényhez kapcsolódik a helyes gyakorlat pályázata. Az erre jelentkező cégek bemutathatják, hogy a kötelező előírásokon felül milyen újszerű intézkedéseket valósítottak meg, ezzel példát adva a többi tagállamnak is.
A helyes gyakorlat pályázói eredményeiket az üzleti világban is hasznosíthatják, hiszen a megrendelők szívesebben választanak a munkavédelemben példamutató szállítókat - jegyezte meg Gádor János. A magyar cégek közül a múlt évben három adott be pályázatot az építőipari munkavédelem újszerű módszereiről, az idén két cég jelentkezett a zajártalom területén elért eredményeivel.
Gádor János elmondta: a GE nagykanizsai fényforrásgyára például bemutatta, hogy zajtérképet készítettek, ötletbörzét tartottak a dolgozók javaslatait összegyűjtve, majd a fejlesztőmunkát követően számos műszaki megoldást alkalmaztak, jelentős zajcsökkentést elérve. A másik idei pályázó a Dunaferr, ahol szintén több műszaki, szervezési intézkedéssel értek el eredményeket.