A TÁRKI legújabb Társadalmi Prognózisa szerint az utóbbi időszakban a jövedelmek jelentős emelkedése az átlagos helyzetű rétegek mellett a hátrányos helyzetűekét is javította. A kutatóintézet anyagi helyzetre és kilátásokra vonatkozó értékelését jelző lakossági konjunktúra index idei második félévi értéke +4, szemben az egy évvel korábbi -10-el. Az index a felméréssorozat 1998-as kezdete óta nem volt pozitív, azaz eddig az elégedettek száma nem haladta még meg az elégedetlenekét.
A tanulmány szerint a jövő évre ígért szigorúbb költségvetési politika, a világgazdasági fellendülés további késése és a magyarországi kis- és középvállalkozói szektor érzékelhető elbizonytalanodása a három éve tartó általános életszínvonal javulás jelentős megtorpanásával járhat együtt. Jövőre az infláció megállása, a munkanélküliség enyhe növekedése, a fogyasztás stagnálása és a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése várható - áll a TÁRKI előrejelzésében.
Az EU-csatlakozás kapcsán a kutatóintézet ellentmondásos helyzetre számít. A jövő évi népszavazáson a tagságot pártolók nagy többségben lesznek, ám az integrációból szükségszerűen adódó, nehézségeket okozó hatások rövidtávon elkedvetlenítő hatással lehetnek - vélekednek a TÁRKI kutatói. Szerintük először a nemzeti szuverenitással, a kulturális identitással, valamint a mezőgazdaság tulajdonosi szerkezetével kapcsolatos viták erősödnek fel, később az egyes foglalkozási csoportokra, ágazatokra gyakorolt negatív hatás felemlegetése várható.
A TÁRKI vállalati konjunktúra indexe a tavaly második félévi +33-as értékről az idei év első felére +25-re, a második félévre pedig +24-re módosult. A kutatás szerint a magyar gazdaságra rányomja a bélyegét a nemzetközi gazdasági konjunktúra késlekedő fordulata. A cégek rendelésállományuk növekedésének lehetőségét az év eleji négy éves mélyponthoz képest kissé optimistábban látják, ám nem javult a beruházási kedv és továbbra is alacsony a beruházási aktivitás.
A cégek foglalkoztatási szándékai júliusban voltak a legkedvezőtlenebbek a fellendülés 1997-es megindulása óta. A TÁRKI szerint a foglalkoztatottak száma jövőre nem változik, kisebb mértékű leépítésekre kell számítani. A januári felméréshez képest romlottak a cégek jövedelmi kilátásai és tovább romlottak az export jövedelmezőség idei alakulására vonatkozó várakozások. Ugyanakkor a cégeknek a jövőbeni gazdasági helyzettel kapcsolatos várakozásai az utóbbi fél évben enyhén javultak - áll a TÁRKI jelentésében.
Idén optimizmus, jövőre romoló életszínvonal
A lakosság elégedettebb lett az idén saját életszínvonalával, ám jövőre a kedvezőtlenebb gazdasági helyzet, azt követően pedig az Európai Uniós csatlakozás rövid távú negatív hatásai ronthatják a közérzetet - közölte a TÁRKI Társadalomkutató Intézet Rt.