Érdekes összefüggést mutatott ki a Google Trends egyik felmérése egy új generációs iPhone megjelenése és a korábbi típusokat használók saját készülékükről alkotott véleménye között. Eszerint az emberek egészen véletlenül pont akkor érzik lassabbnak, elavultabbnak készüléküket, amikor a cég – általában ősszel – bemutatja új generációs telefonját vagy újabban már telefonjait. A használók elégedettsége az iPhone-ok esetében vélhetően nem csak a hardware, hanem a debütálások előtt közzétett újabb operációs rendszer működésén is múlik.
Ahogy azt a Statista grafikonja is jól mutatja, egyértelmű az elégedetlenség emelkedése a készülékek és a szoftverek megjelenéséhez közel. Az azonban már érdekes, hogy milyen eltérések vannak az egyes generációk megjelenése között. A 4 debütálása esetén érthető a kiugrás, hiszen itt mutatkozott be a retina display és a korábbinál jóval elegánsabb, kompakt formát kapott a telefon, ráadásul ebbe került olyan 5 MP-es kamera, amely már megközelítette azt a minőséget, amely egy átlagos felhasználó számára a hétköznapokban szükséges lehet. Software fronton érdemes megjegyezni, hogy a 4-es verzió nem futott igazán olajozottan a 3G készülékeken.
Ezek után érhető, hogy a „ráncfelvarrásként” kiadott 4S nem hozott olyan áttörést, és az iOS 5 sem rengette meg alapjaiban az Apple rendszerét. Az iPhone 5 legnagyobb újítása a nagyobb kijelző volt, de sokak szerint a külső változtatások nem voltak olyan mértékűek, amely miatt egy korábbi készülék avittnak tűnt volna. A fényképezőgép maradt a 4S-ben bemutatkozott 8 MP-es felbontású, amely a legtöbb iPhone tulajdonosnak több mint elegendő. Emellett az iOS 6 is inkább volt nevezhető egy erősebb frissítésnek, mint alapjaiban új rendszernek, amely egyébként stabilan futott a korábbi készülékeken is.
A 2013-as nagy kiugrás is valószínűleg az iOS 7-nek szólt, hiszen az 5S kisebb csalódást keltett azokban, akik már tavalyra várták a nagyobb kijelzőt. A 64 bites rendszer bár jól hangzik, de nem volt olyan szoftver amely ki tudta volna használni, az ujjlenyomatolvasó meg szintén nem az a fejlesztés, amelyért a legtöbben rohannának a boltba lecserélni korábbi készüléküket. Az iOS 7 viszont komoly lassulást hozott a még mindig népszerű 4-esek körében, sőt egyesek szerint az első generáció még a 4S-eken sem futott a legjobban. A problémákat orvosló frissítésre pedig sokat kellett várni.
Mindezeken túl ugyanakkor az is tény, hogy számos mobilos fejlesztés nem a felhasználói igényekre való reagálásként jelent meg, hanem pont fordítva: megmutatta az embereknek, hogy mire is van szükségük. Ha valaki az iPad megjelenése előtt azt mondja, hogy egy alapvetően tartalomfogyasztásra szánt billentyűzet nélküli számítógép hatalmas sikert arat majd az egész világon bizonyára sokan furcsán néztek volna rá, ma pedig látjuk a piaci trendeket. Ennek ismeretében pedig az sem tűnik már furcsának, ha pont akkor kezdenek el hiányozni bizonyos technikai újdonságok, amikor létezésükről tudomást szerzünk egy új készülékben.
Szász Péter
mfor.hu