3p

Mi lehet az oka annak, hogy az információs társadalom ellenére bizonytalan a kapcsolat az információra éhes és az információt szolgáltatni kívánó felek között? -- A válasznak több vetülete lehet, és biztosan központi kérdése az explicit, azaz kifejezett kereslet és a kínálat közötti rugalmatlanság.

Egy ifjú szociológus adatfelvételre érkezett a faluba. Leszállt a buszról; a kihalt utcán csak a kocsmaajtó állt nyitva. Betérve azt tudakolta, merre találja a faluban Szelesteiéket. A választ megkapva indulni akart, de a csapos tudni akarta, miért keresi őket. Miután megtudta, azt javasolta: el ne mozduljon innen, mert egy óra múlva itt szállnak le a műszakból a melósok, s úgyis csak szomjuk oltása után térnek haza. Úgy is lett. Az ifjú szociológus aznap nemcsak Szelesteit, hanem az összes többi helybéli interjúalanyt is kikérdezte - egy ültő helyében.

Tom Clancy felkeltette Vadászat a Vörös Októberre című regényével a CIA kíváncsiságát. A szolgálat azután érdeklődött, hogy milyen forrásokból állította össze a majdnem valósághű technikai és katonai adatok rendezett halmazát. Az író kifejtette: csupán a bárki által elérhető, előfizethető, szakkönyvtárban megtalálható dokumentumokra támaszkodott, és ezekből vont le következtetéseket.

A csapos és Clancy viselkedése közötti hasonlóság, hogy egy-egy érdeklődési profilra információs csomagot állítottak össze. Hasonlóképpen tesz az információbróker, amikor megrendelői számára utánajárást munkaidőt megtakarítva keresi és értékesíti a döntéshozatalhoz szükséges információt.

Hogy az információt a megrendelő megfelelőnek értékelje, s a felek között végtére üzleti kapcsolat alakuljon ki, az alábbi paraméterekkel kell rendelkeznie a nyújtott információnak:

A fentiekhez érdemes hozzátenni a költséghatékonyság szempontját. Eszerint az adat és információminőség jellemzői:

  • használati érték
  • beszerzési költség
  • nettó üzleti használati érték
  • költséghatékonyság - a legfontosabb kumulatív adat/információminőség indikátor (megtérülés + banki alapkamat értéke alatt üzleti szempontból még nem mérvadó)

Rendet téve a jellemzők között az alábbi kijelentések fogalmazhatók meg:

  1. Logikus, egyben gazdasági szempontú rendet felállítva az elsődleges adat / információminőség paraméterek: értelmezhetőség, relevancia, hitelesség, aktualitás, teljesség, az adott helyzetben gazdaságos pontosság szintje. (A többi jellemző másodlagos, és a könnyű és hatékony használat körébe tartozik.)
  2. Az értelmezhetőség, relevancia és aktualitás kötelezőek.
  3. Az adat/információ értelmezhetősége és hitelessége, a pontosság gazdaságos szintje nem jelent hozzáadott értéket, de hatással van a beszerzési költségre.
  4. A hitelesség és teljesség soha nem abszolút, de törekedni kell növelésükre a még elfogadható határköltségig. Ám meglepetések és véletlenek mindig előfordulhatnak.
  5. A pontosság gazdasági szintje optimalizálandó.
  6. A könnyű és eredményes használat ugyan másodlagos és kiegészítő tényezők, de mivel befolyásolják a költséget, törekedni kell a költséghatékonyságra.
  7. A mennyiség önmagában nem érték; egy adott üzleti helyzetben a relevancia, időzítés és értékhozzáadás szempontjából vizsgálandó.

Mikulás Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!